Tak samo, jak trudno jest zdobyć pracę, tak samo w każdej pracy jest ciężko. Szczególnie dotyczy to opiekunek osób starszych, które są wysyłane do pracy za granicą. Ale nie każda praca jest tak straszna, jak ją opisują – wystarczy odpowiednie podejście oraz przygotowanie.

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 4385

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żeby znaleźć dogodne zajęcie poza granicami kraju, na przykład w Niemczech, wystarczy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej, która deleguje pracowników. To z nią podpisywana jest umowa i to ona odpowiada za wszystkie sprawy administracyjne i biurowe związane z zatrudnieniem. To jej koordynator dba o to, aby praca opiekunek osób starszych za granicą u zagranicznego pracodawcy przebiegła zgodnie z punktami zawartymi w umowe oraz o to, aby pracownicy mieli zapewnione dogodne warunki pracy.

 

Rzetelna agencja pracy przed wysłaniem swojego pracownika do pracy jako opiekun czy opiekunka osób starszych, najpierw sprawdza predyspozycje psychofizyczne osoby. Nie okłamujmy się – praca z osobami starszymi związana jest często z koniecznością posiadania takich cech, jak cierpliwość, zrozumienie, wrażliwość oraz współczucie. Osoby starsze, którymi trzeba się opiekować, są często przez agencje podzielone na różne kategorie – od przypadków „najcięższych”, to jest na przykład, gdy wymagana jest całodobowa opieka, w tym pomoc przy najprostszych czynnościach, jak mycie i ubieranie, do najlżejszych, czyli takich, gdzie właściwie osoba starsza ma mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa i towarzystwo drugiej osoby.

 

Agencja powinna zrobić test psychologiczny i wybadać, czy praca opiekunek osób starszych akurat dla tego kandydata jest odpowiednia. Testy psychologiczne oraz wywiad z kandydatem pomagają dodatkowo dopasować osobę do osoby starszej, biorąc pod uwagę jej wiedzę (często poszukiwane są osoby, mające podstawy do opieki osobami obłożnie chorymi), przygotowanie, podejście, a przede wszystkim chęci. Niestety każda osoba, która jest pod opieką, od razu widzi, czy opiekunka lubi tę osobę, tę pracę, te obowiązki, czy się nie brzydzi na przykład opróżniać nocnika...

 

Dodatkowo przeprowadzany jest test językowy i najczęściej pracę dostają osoby, które umieją płynnie komunikować się w danym języku i nie mają oporów przed komunikację w obcym języku.

 

Poszukiwanie do pracy opiekunek osób starszych związane jest z tym, że rodzina osób starszych nie ma czasu zajmować się nimi albo podyktowane jest to prawem (w Irlandii na przykład osoba starsza musi posiadać swoją opiekunkę albo inaczej jest wysyłana do domu spokojnej starości, gdy nie ma zapewnionej należytej pomocy ze strony bliskich).

 

Najczęściej z pomocy agencji pracy oraz opiekunek osób starszych korzystają Niemcy – tutaj podyktowane jest to warunkami finansowymi; niemieckie bogate społeczeństwo stać na zatrudnianie osoby z zewnątrz.

 

Kolejnymi państwami, do których najczęściej wybierają się polskie opiekunki to Włochy i Anglia.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena