Niepełnosprawni nie mają łatwego życia. Zbyt często osoby nie posiadające żadnych problemów z poruszaniem się zapominają o ich potrzebach. W Krakowie jest niezliczona ilość miejsc i budynków, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się, bez proszenia kogoś o pomoc.

Data dodania: 2010-06-24

Wyświetleń: 2667

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Część takich sytuacji wynika z tego, że Kraków ma niezliczoną ilość zabytkowych budynków, których nie można przystosować do potrzeb niepełnosprawnych, ze względu na konserwatora zabytków, który nie zgadza się na większe ingerencje w budynkach objętych jego ochroną. Niestety bardzo często nowe inwestycje, przez bezmyślność projektantów, nie mają odpowiednich rozwiązań, które umożliwiałyby osobom niepełnosprawnym swobodne przemieszczanie się. Dotyczy to zarówno budynków jak i różnego rodzaju przejść, czy chodników.

Na szczęście, bardzo dobrze na tym tle prezentują się prywatne firmy, które okazują się być dużo bardziej zainteresowane umożliwieniem osobom niepełnosprawnym wygodnego przemieszczania się niż miasto. Dobrze to widać na przykładzie taxi. Kraków jest dużym miastem, więc firmy taksówkarskie nie muszą narzekać na klientów. Mimo to decydują się na zainwestowanie w specjalne pojazdy, przystosowane do przewożenia osób nie pełnosprawnych. Z pozoru są to normalne taksówki, mają światełko na dachu, taksometr i napisy na drzwiach informujące o cenie. W środku zamontowany jest jednak specjalny podnośnik, który umożliwia osobie niepełnosprawnej wejście do taksi. Kraków na szczęście nie jest pod tym względem wyjątkiem, gdyż w wszystkich dużych polskich miastach, firmy prywatne dbają o to, żeby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów i w dodatku mieć opinię firm zapewniających swoje usługi nawet osobom niepełnosprawnym.

Licencja: Creative Commons