Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się niezmienna popularnością. Przyczyna tkwić może w niezwykłym uroku tego naturalnego surowca. Naturalne drewno samo w sobie posiada niezaprzeczalny urok, czar, oraz magię.

Data dodania: 2010-06-14

Wyświetleń: 2314

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zachwyca delikatną strukturą, barwą i fakturą. Co więcej - z biegiem czasu staje się ono coraz bardziej stylowe i zyskuje na szlachetności. Z drewnem bywa podobnie jak z winem im jest ono starsze tym ładniejsze. Drewno w starych skansenach zachwyca swoją głębią i rysunkiem słoi, wiele osób naprawdę dużo by dało aby wejść w posiadanie takiego pięknego surowca w swoich domach. Drewno podłogowe nabiera szczególnego uroku, kiedy jest wystawione przez wiele lat na działanie promieni słońca. Pod wpływem jego działalności słoje zaczynają ciemnieć, natomiast ich rysunek staje się zdecydowanie wyraźniejszy.

Jeżeli dokonujemy zakupu mieszkania, w którym przez wiele lat na podłodze drewnianej była położona wykładzina dywanowa, gdyż niestety przecież przez lata taki zwyczaj traktowania podłóg panował w Polsce, zastanówmy się czy rzeczywiście musimy odbierać naszemu mieszkaniu taki relikt, jakim jest stara podłoga z desek na rzecz nowego pakietu ze sklepu. Urok starej podłogi zostanie doceniony przez nas już po krótkiej i szybkiej renowacji. wystarczy nieco wycyklinować podłogę. Należy usunąć wszelkie niedogodności związane z upływie, czasu.

W ostatnich latach bardzo popularnym sposobem na wykańczanie parkietów drewnianych, jest ich postarzanie, czyli stylizowanie drewna w taki sposób aby wyglądało na stare. Do stworzenia parkietu postarzanego używa się przeważnie dębu rustykalnego, z sękami, oraz naturalnymi przebarwieniami. Wyprodukowane z niego deski zawdzięczają swój oryginalny wygląd starego, nierównego i porysowanego drewna procesom technologicznym, które mają zmienić fakturę ich powierzchni oraz kolor.

Technika postarzania desek podłogowych opiera się na obróbce drewna, w krótkim czasie odtwarzającej proces, który w warunkach naturalnych powinien trwać ok. 400 lat. Opary amoniaku skracają obróbkę postarzania do 12-24 godzin, a w wyniku kontaktu z kwasem garbnikowym (taniną) nadają strukturze drewna szlachetny charakter. Po postarzaniu deska pokrywana jest olejobejcą, co zwiększa atrakcyjność wyglądu deski, oraz chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególna technologia będąca podstawą procesu obróbki znacznie zwiększa parametry eksploatacyjne oraz ułatwia pielęgnację i konserwację parkietu.

Postarzanie wydobywa z drewna całą gamę kolorów i rysunku drewna. Postarzana podłoga doskonale pasuje także do nowoczesnych wnętrz, ponieważ pogłębia efekty stylizacyjne nowoczesnych mebli, świetnie sprawdza się również w takich wnętrzach, w których drewno narażone jest na trwałe działanie czynników niszczących.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena