Od kilku lat prężnie na terenie Poznania działa SRM, czyli Sekcja Rowerzystów Miejskich. Jest to stowarzyszenie skupiające ludzi których głównymi obszarami działania są:
-transport miejski , ruch rowerowy i komunikacja publiczna
- turystyka rowerowa
- ochrona środowiska
Najważniejszym celem stowarzyszenia jest to, aby Poznań stał się miastem przyjaznym dla rowerów. Rower nadaje się doskonale do codziennych dojazdów do szkoły, pracy czy na uczelnię. Nie trzeba tracić czasu w korkach ani wydawać pieniędzy na paliwo do własnego samochodu, płacić za parkowanie, czy kupować biletów komunikacji miejskiej. Rower zajmuje bardzo mało miejsca, a sama jazda jest zdecydowanie bardziej korzystna dla zdrowia niż siedzenie w tramwaju czy samochodzie.
W tym momencie mało kto decyduje się na slalom pomiędzy samochodami na zatłoczonych ulicach, wdychając zapach spalin. Aby to zmieniło się musi powstać odpowiednia infrastruktura dla rowerzystów. Wtedy ruch rowerowy znacznie wzrośnie, zmaleją korki, zużycie dróg i zanieczyszczenie środowiska. Duża ilość tras rowerowych jest doskonałą promocja dla miasta. Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna. Turyści korzystający z infrastruktury rowerowej wykupują noclegi w Poznaniu jadają w restauracjach i odwiedzają punkty usługowe. Już teraz hostele w Poznaniu i innych miastach Polski oferują wypożyczenie rowerów lub wycieczki rowerowe.
W innych krajach europejskich tak stan rzeczy sprawdza się już od wielu lat. Przykładem dla Poznania mogą być miasta na terenie Dani, Holandii i Niemiec. Turystyka rowerowa przynosi tylko i wyłącznie korzyści, a rozwijanie jej na terenach miast jest tym bardziej atrakcyjne.
Poznań to miasto jedyne w swoim rodzaju. To tu znajduje się najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce, trzeci co do wielkości rynek w kraju, Rogalowe Muzeum czy też jedna z największych polskich instytucji kulturalnych. Naturalnie nie brak tu także licznych restauracji, klubów w których zabawa trwa do białego rana, a także szlaków turystycznych, parków czy zabytków.