Główne narzędzie pracy, niezbędny element utrzymania kontaktu z kontrahentami, rodziną i przyjaciółmi, źródło informacji i rozrywki, bez którego nie da się żyć. Tak, to twój komputer. Sprawdź czy umiesz o niego zadbać.

Data dodania: 2010-05-24

Wyświetleń: 2004

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwiąż test wiedzy o dobrych nawykach w pracy z komputerem i dowiedz się, co możesz zrobić lepiej. Odpowiedz: tak, nie lub nie wiem na każde pytanie:

1 Mam zainstalowaną i skonfigurowaną zaporę (firewall).
2 Mam zainstalowany program antywirusowy.
3 Program antywirusowy regularnie jest aktualizowany.
4 Ostatni skan antywirusowy był robiony w ciągu ostatniego miesiąca.
5 Regularnie instalowane są aktualizacje systemu operacyjnego Windows.
6 Instaluję oprogramowanie tylko z zaufanych źródeł.
7 Nie używam aplikacji typu „maskotki na pulpit"
8 Przed uruchomieniem pendrive"a lub płyty CD skanuję je programem antywirusowym.
9 Mam zainstalowany filtr antyspamowy w poczcie elektronicznej lub mój usługodawca na taką funkcję serwerze.
10 Nie otwieram wiadomości od podejrzanych nadawców.
11 Przeprowadzam defragmentację dysku raz w tygodniu.
12 Raz na miesiąc robię oczyszczanie dysku.
13 Co jakiś czas sprawdzam zainstalowane programy i usuwam te, których nieużywam.
14 Regularnie archiwizuję dane.

Za każde „tak" przyznaj sobie 1 punkt, za każde „nie" -1 punkt, za każde „nie wiem" 0 pkt.

Rozwiązanie

12 pkt. -14 pkt.
Jesteś idealnym użytkownikiem komputera i bardzo o niego dbasz. Przyznaj się- troszkę oszukiwałeś?

8 pkt.- 11 pkt.
Lubisz swój komputer i dbasz o niego. Pielęgnuj go regularnie i pamiętaj o zagrożeniach tkwiących w poczcie elektronicznej czy pamięciach flashowych.

5 pkt.-7 pkt.
Coś słyszałeś o tym, że jest sprzątanie na dysku, ale nigdy tego nie robiłeś. Masz w komputerze to, co zainstalowali Ci informatycy z helpdesku i nie robisz nic ponad to.

4 pkt i mniej
Nie dbasz o swój komputer i często widzisz „niebieski ekran". Zapominasz o podstawach bezpieczeństwa i higieny pracy z komputerem. Zainstaluj program antywirusowy, a najlepiej poproś informatyka o pomoc , niech zrobi audyt Twojego komputera i wyleczy z wirusów...

-----------------

A teraz koniec żartów. Nasz test jest prosty i być może wywołał uśmiech na Twojej twarzy. Przyznaj jednak, tak z ręką na sercu, kiedy ostatnio wykonywałeś te kilkanaście drobnych, a jakże ważnych czynności? Czy w ten sam sposób traktujesz swój samochód?

Żyjemy w XXI wieku i nikogo już nie dziwi przedszkolak używający wyszukiwarki Google, by szybko znaleźć ulubiona grę. Niestety w świecie biznesowym ciągle zapominamy, że firma- jej know-how- mieści się w systemie komputerowym. Efekty pracy dziesiątek lub setek ludzi mogą zostać zaprzepaszczone z powodu braku dobrych nawyków w pracy z komputerem.


Co warto zmienić?

Na poziomie operacyjnym warto wypracować u siebie i wymagać od pracowników podstawowych czynności: zawsze wygrywać aktualizacje, mieć zainstalowanego firewall"a i program antywirusowy. Przed włożeniem pamięci zewnętrznej- CD, pendrive"a, zawsze przeskanować go za pomocą programu antywirusowego. W poczcie elektronicznej stosować filtry antyspamowe, nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników. Raz na miesiąc warto wykonać oczyszczanie dysku i defragmentację, oczyścić „autostart" oraz odinstalować nieużywane oprogramowanie. Nie chodzenie po stronach erotycznych, nie instalowanie gier i zabawek na pulpit jest chyba oczywiste.

Gdy firma jest kilkuosobowa to dobry moment na skorzystanie z usług informatyka. Specjalista przygotuje system komputerowy i przygotuje narzędzia typu firewall. Zoptymalizuje ustawienia BIOS, co spowoduje szybszy start komputera.
W większej firmie warto skorzystać z usług outsourcingu IT- są one odczuwalnie tańsze niż zatrudnienie pracownika, a ma się stały dostęp do usług specjalistów z różnych dziedzin IT.

Na poziomie strategicznym trzeba zaplanować sposób budowania bazy wiedzy w firmie i zarządzania nią, dopasowania narzędzi informatycznych do celów biznesowych. System komputerowy ma poprawiać zarządzanie firmą zwiększać efektywność pracy. Nie zastępuje ludzi, tylko im pomaga- o czym wielu szefów zdaje się zapominać.


I co teraz?

Potraktuj pytania z testu na początku artykułu jako listę rzeczy do sprawdzenia i zrobienia w twoim komputerze. Wygospodaruj jeszcze dziś chwilę czasu, by to zrobić. Twój komputer odwdzięczy się sprawną i niezakłóconą pracą.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena