Poprzez mądre podsuwanie dziecku właściwych zabawek możemy zaszczepić w nim od najmłodszych lat pasję, która spowoduje, że w przyszłości chętnie podejmie studia inżynierskie. Bezstresowa zabawa z pewnością przyniesie lepsze efekty niż stresowanie dziecka tysiącem zajęć dodatkowych.

Data dodania: 2010-04-29

Wyświetleń: 2378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do zabawy najlepsze będą klocki, które rozwijają nie tylko kreatywność, ale wspomagają dobór kolorów, rozpoznawanie kształtów. Poprzez tworzenie różnych budowli dziecko zrozumie również podstawowe prawa fizyki i rozwinie zmysł przestrzenny.

Klocki to nie są zabawki drogie, szczególnie, że na początek wystarczą klocki drewniane, które pozwolą na stawiania wszelakich budowli.

W rozwoju naszego dziecka bardzo przydatne będą również specjalistyczne klocki tematyczne, które pozwalają na tworzenie zarówno budowli, jak i maszyn współczesnych, oraz dawnych, jak na przykład zamki średniowieczne. W tym segmencie dominują dwie firmy, Lego oraz mniej znana polska firma Cobi.

Klocki Lego znane są na całym świecie, a seria Lego Technic spowodowała, że są obiektem pożądania nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Istnieje nawet oficjalny skrót AFOL - Adult Fan Of Lego (dorosły fan lego), odnoszący się do sporej grupy ludzi na całym świecie.

Pierwszy zestaw Technic najlepiej jest kupić w wielu 7 lat, wcześniej nie ma sensu, bo jest tam bardzo wiele niewielkich elementów wymagających sporej precyzji. Rozsądnie jest też dozować poziom trudności i kupić na początek zestawy mniej skomplikowane z mniejszą ilością elementów. Najmniejsze zestawy zawierają od 100 - 200 elementów i pozwalają na skonstruowanie prostych maszyn. Aktualnie dostępne w sprzedaży proste zestawy to na przykład Traktor (8260) zawierający 104 elementy, pozwalający na skonstruowanie prostego modelu traktora z przednią łyżką, która jest podnoszona za pomocą specjalnej przekładni. Model ten kosztuje około 40-50 zł.

Warto tutaj obalić pewien mit, otóż nie wszystkie klocki Lego Technic posiadają elementy elektryczne, wręcz zdecydowana większość ich nie posiada, a ożywić je możemy za pomocą dodatkowo kupowanych elementów. Aktualnie w sprzedaży jest zaledwie 5 zestawów, z dołączonymi elementami elektrycznymi (zestawy oznaczone numerami 8264, 8265, 8297, 8275, 8258), do wielu innych zestawów możemy za to dokupić osobno silnik wraz z pojemnikiem na baterie i potrzebnymi kablami. Koszt silnika oscyluje około 150 zł.

Zastanawiając się nad klockami, warto również poeksperymentować z nowościami rynkowymi, bardzo popularne są na przykład klocki Geomag, które jako spoiwo wykorzystują siłę maleńkich magnesów. Pomimo ich prostoty, a może właśnie dzięki niej, możliwe będzie rozwinięcie w dziecku kreatywności w eksperymentowaniu z coraz to nowymi budowlami.

Na koniec warto również dodać, że klocki są dobrym wstępem do modelarstwa, które również zwiększa szanse na zainteresowanie kierunkami inżynierskimi, a bardzo często pozostaje pasją na całe życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena