4 głosów
Pobierz artykul
4 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1894 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

 Ciepła wiosna to dobra pora, aby wyjść z domu na łono natury. W miarę ocieplania się możemy wreszcie odwiedzić nasze ogródki działkowe i sprawdzić ich stan, skontrolować ewentualne szkody i zniszczenia wyrządzone przez zimę. Możemy też przystąpic do pierwszych upraw.

 

Wczesną wiosną, gdy nasze ogrody są jeszcze szare i dzieje się na nich stosunkowo niewiele, przychodzą nam do głowy różne pomysły na upiększenie miejsca naszego wypoczynku nowymi, atrakcyjnymi roślinami. Zastanawiamy się, co kupić w sklepach ogrodniczych.

 

Na pewno warto wziąć pod uwagę rośliny, które obficie kwitną. Mogą to być krzewy sprawiające niewiele kłopotów w pielęgnacji i obsypujące się w okresie kwitnienia wielobarwnymi kwiatami. Dzięki takim zabiegom nasz zakątek od wiosny do poźnej jesieni będzie bajecznie kolorowy.

 

Do krzewów godnych polecenia zaliczyłbym Hortensję ogrodową, która występuje w formie niskiego, zwartego krzewu, kwitnąc od kwietnia do lipca. Lubi ona kwaśne i wilgotne podłoże. Ze spokojnym sumieniem mogę polecić także Budleję Dawida oraz Tawułę wierzbolistną. Są to krzewy o przepięknych kwiatostanach, przyciągających uwagę zarówno motyli, jak i innych owadów. Do kompozycji wymienionych powyżej roślin dodałbym jeszcze magnolię, azalię i forsycję.

 

Przy tak zaaranżowanej kompozycji krzewów i innych roślin można upiększyć miejsce naszego wypoczynku. Niektóre z tych roślin wbrew pozorom nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych i rosnąć mogą na szerokiej gamie stanowisk, począwszy od miejsc zacienionych aż po mocno nasłonecznione. Ten fakt nie ujmuje niczego ich atrakcyjności, są one rownie piękne, jak gatunki, ktorych pielęgnacja zajmuje więcej czasu i poświęcenia. Forsycja lub pigwa mogą stanowić niezrównaną dekorację zarowno jako żywopłoty, jak też samotnie nasadzone tworząc element przyciągający uwagę.

 

Licencja: Creative Commons