W dobie fotografii cyfrowej spotykamy się z sytuacją gdy obróbka zdjęć stała się dostępna dla każdego kto posiada komputer z najprostszym programem graficznym.

Data dodania: 2010-03-17

Wyświetleń: 7046

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fotografia Ślubna to dziedzina fotografii, w której można najszybciej dorobić , zarobić lub nawet "zarobić się".

Wielu fotografom wydaje się, że dobry, drogi sprzęt fotograficzny plus program graficzny to przepustka do świata fotografii artystycznej. Bezpowrotnie minęły czasy gdy liczyły się głównie kadry. W tej chwili nawet często dobre i przyzwoite kadry okraszane są obróbką graficzną bez opamiętania. Wydawało się, że etap maskowanych fotografii z jasną rozświetloną winietą to historia, historia która przeminęła wraz z zamknięciem kart fotografii ślubnej w studiu, niestety. Jakież zdziwienie budzą zdjęcia z pleneru - niekiedy bardzo dobre ujęcia - zepsute całkowicie obróbką. Biała winieta otaczająca parę młodych w plenerze potrafi wytrącić z równowago skutecznie.

Konwersja zdjęcia do bieli  czerni, bez opamiętania również może popsuć świetne ujęcia. Wystarczy poszperać w sieci by odnaleźć ogromy dziwnych monochromatycznych fotografii.

Szum cyfrowy. Obecnie nastała moda na fotografie ślubne mocno zaszumione, jest to o tyle paradoks, że wszyscy fotografujący śluby dążą do posiadania coraz to nowszych, coraz to droższych modeli aparatów, aparatów generujących możliwie minimalny szum cyfrowy. JZaskakujące i niezrozumiałe jest to, że ów szum cyfrowy (którego aparaty nie generują już w dużym stopniu - i dzięki temu właśnie są tak pożądane) fotografowie generują sztucznie w programach do obróbki fotografi!!! Naprawdę trudno jest pojąć taką logikę.

Kolejną metodą obróbki zdjęć ślubnych jest Cross Processing, zwany często potocznie Crossingiem. Dzięki tej metodzie obróbki kolorowych fotografii, fotografowie ślubni z radością otrzymują zdjęcia przypominające zdjęcia ze starych filmów ORWO wykonanych poczciwym Zenitem TTL z obiektywem Helios. Ta metoda obróbki zagościła w niektórych dziedzinach tak bardzo, że przez nowicjuszy jest utożsamiana z nowoczesną fotografią mody! Fotografia i sesje zdjęciowe schodzą na tylny plan, a w przodzie jest obróbka cyfrowa. Również w modzie wśród fotografów ślubnych zaczynają pokazywać się zdjęcia stylizowane na stare, tj. sztucznie cyfrowo pomarszczone, powyginane często z podpalanymi cyfrowo krawędziami. Okropieństwo!

Zapewne niełatwym zadaniem jest dbać o kadr by obróbka cyfrowa, często mocna, ale nigdy nie była celem nadrzędnym. W fotografii ślubnej naprawdę straszną rzeczą jest przerost formy nad treścią, a z taką sytuacją spotykamy się gdy obróbka przysłania ujęcia

Licencja: Creative Commons
0 Ocena