Stres jest pojęciem złożonym. Trudno go opisać w dwóch słowach. Spróbujmy w kilkunastu zdaniach.
Stres jest reakcją organizmu na trudne i niecodzienne sytuacje.
Jest reakcją na zbyt duże dla danego organizmu obciążenie związane z trudną przeszkodą życiową.

Data dodania: 2010-03-14

Wyświetleń: 2100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z reguły mamy do czynienia z obciążeniem psychicznym, jednak dotyczy to także obciążenia fizycznego.

Jeżeli sytuacja kryzysowa trwa krótko -organizm się mobilizuje i broni. W przypadku, gdy jesteśmy poddani długotrwałemu stresowi, wtedy może on spowodować dolegliwości fizyczne.

Najczęstszymi objawami jest zmęczenie całego organizmu, co czujemy jako ból kończyn, głowy, ogólne osłabienie. Objawy podobne jak przy grypie. Skumulowany stres powoduje również przyspieszone bicie serca i zawroty głowy. Wiele osób odczuwa również bóle żołądka, suchość w ustach, zniechęcenie do życia, apatię oraz dziwny, trudno wytłumaczalny niepokój.

Jeżeli sytuacja stresowa będzie się przeciągać - może to spowodować nawet depresję. W dzisiejszym świecie o sytuację stresogenną bardzo łatwo. Może ją spowodowac niemalże wszystko. Naukowa nazwa sytuacji lub rzeczy wywołującej stres to stresor.

A oto najpoważniejsze stresory w naszym życiu:

- śmierć bliskiej osoby

- zwolnienie z pracy

- trudna sytuacja materialna

- rozwód

- kłopoty ze zdrowiem

Stres ma również swoją jasną stronę.

Warto wiedzieć o tym, że podczas sytuacji stresowej wydzielaja się do krwi hormony takie jak adrenalina i noradrenalina.

Dlatego też stres czasami ...pomaga. To nie żadna bzdura, ale naukowo udowodniona zależność podniesionego poziomu adrenaliny we krwi od skutecznego działania. Warunki stresowe często mogą pomóc wyjśc niemalże instynktownie z wielu niebezpiecznych sytuacji.

Dodatkowo - stres czyni życie łatwiejszym. Pozwala człowiekowi zmobilizować się do działania.

Często przed ważnym egzaminem jesteśmy w stanie zapamiętać o wiele więcej, niż podczas całego tygodnia nauki. Dziwne? Wcale nie. Po prostu zbliżająca się życiowa próba powoduje wydzielanie hormonów na poziomie pozwalającym o wiele lepiej coś przyswoić.

Ludzie wykorzystują stres również do rozrywki. Wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne jak skoki spadachronowe, bungee, wspinaczka po stromych skałach nie byłyby tak ekscytujące, gdyby nie emocje z tym związane.

Cały problem polega na tym, że współczesne społeczeństwo jest w większości stale poddawane stresowi długotrwałemu. Takiemu, który wynika z różnego rodzaju problemów życiowych, mających charakter przewlekły, jak problemy z pracą, czy ze zdrowiem.

I o ile stres krótkotrwały pozwala nam lepiej działać, o tyle stres długotrwały nas zabija. Nie od razu, i nie natychmiast. Ale powoli i systematycznie. Jeżeli nie znajdziemy recepty na nasze problemy, stres staje się cichym zabójcą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena