Kontynuując poprzedni temat wiodący, pod rentgen wrzućmy kolejnego producenta elektronarzędzi - Metabo. Znów udajemy się za naszą zachodnią granicę - do Niemiec. Niemcy kojarzeni są przede wszystkim z porządkiem oraz solidnością...

Data dodania: 2010-03-14

Wyświetleń: 5196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taką renomę dość długo miały nie tylko niemieckie samochody, ale również wiele innych produktów - między innymi elektronarzędzia. Nawiązując do stereotypu o Niemcach i niemieckich produktach - zauważmy, że niektóre niemieckie marki doskonale wykorzystują zalety panującego stereotypu. Skoro wszyscy wiedzą, że to, co niemieckie jest solidne, to dlaczego w reklamie telewizyjnej nie użyć jakże wymownego i twardego hasła - Das Auto. Historia zna nawet przypadki, że miłośnicy żabich udek próbowali reklamować swoje samochody jako prawdziwie niemieckie - to dopiero absurd. Dlaczego zatem Metabo albo Bosch nie wykorzystują tego atutu w reklamach? Work, don't play... Work?... Arbeit?... Może ktoś mógłby mieć złe skojarzenia. Może z angielskim hasłem reklamowym łatwiej zdobyć globalny rynek...

Wracając do tematu... Jeszcze w końcówce lat dziewięćdziesiątych często mówiono, że nie ma lepszych młotowiertarek niż Metabo. Kiedy wszyscy szanowani producenci przeprowadzali swoje fabryki do Chin, Metabo pozostawało wierne tradycji i dość długo szczyciło się napisem Made in Germany na swoich produktach. Aż stopniowo ucichły przechwałki o niemieckiej produkcji, zaczęto się chwalić niemiecką jakością - ale realizowaną już nie tylko w Europie... W gruncie rzeczy, nie ma się co dziwić - koleją rzeczy jest cięcie kosztów i sprostanie konkurencji. Nie można się oszukiwać - czy to Bosch czy Metabo i tak wszystko jest robione w Azji.

Co z tego, że coraz więcej produktów (nie myślę tu tylko o elektronarzędziach) jest produkowane na dalekim wschodzie... Prawda jest taka, że obniżenie kosztów produkcji nie zawsze musi się wiązać z utratą na jakości, czy też niezawodności produktów. Generalnie - jest to działanie na korzyść klienta - o ile rzeczywiście przeniesienie produkcji do skośnookich Azjatów nie popsuje produktu. Przecież głównym celem takiego zabiegu jest możliwość obniżenia ceny... Mówi się, że nie ważne gdzie produkcja się odbywa - ważne, kto i w jaki sposób zajmuje się zapewnieniem jakości tej produkcji. Ale rzeczywistości nie da się zmienić - choć niektórzy stwarzają nutkę nadziei - np: Made by Metabo, Made in PRC (czytaj: People's Republic of China). Dziś tak na prawdę trudno stwierdzić czy coś jest produkowane w Chinach, czy nie...

A teraz już tylko o Metabo:


Zalety Metabo


Gwarancja

Metabo dość szybko dołączyło do grona producentów oferujących 3-letnią gwarancję na swoje produkty. Wystarczy zarejestrować zakupione narzędzie na stronie internetowej.


Oferta

Oprócz profesjonalnych elektronarzędzi w ofercie znajdziemy pneumatykę, stolarskie maszyny stacjonarne itd. Wskazuje to na poważne podejście do sprawy. W katalogu Metabo nie stworzono działu pneumatyki, żeby zamieścić tam 2 sprężarki - tam jest pełna gama sprężarek, narzędzi pneumatycznych oraz armatury. Podobnie jest z maszynami stolarskimi.


Serwis

Super... Metabo Polska deklaruje, że naprawy w serwisie centralnym przeprowadza w ciągu 24 godzin - One day service. Słowa uznania - prężny serwis.


Naprawy gwarancyjne

Jeden centralny serwis - podobnie jak w Bosch'u. Ale na szczęście wydaje pozwolenia na zmianę szczotek lub wymianę przewodu zasilającego serwisom ościennym. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że znajdziemy w okolicy zamieszkania serwis, który ma takie pozwolenie - często są to dystrybutorzy, u których kupiliśmy narzędzie... Uff... Dodatkowo - pierwsze przeciążenie maszyny wynikające z winy użytkownika (w okresie gwarancyjnym) jest naprawiane 100% bezpłatnie. Ponadto, jeśli w okresie gwarancyjnym narzędzie trafi do serwisu centralnego, a koszt części koniecznych do wymiany nie przekroczy 10 zł netto, wówczas nie zapłacimy za części - niezależnie czy awaria wynika z nieprawidłowego użytkowania, czy zużycia naturalnego. To jest serwis gwarancyjny przyjazny klientowi!!!


Wady Metabo


Cena

Czasami troszeczkę drogo... Tylko malutki minus - dlaczego w niektórych przypadkach aż taka różnica w cenie (porównując z konkurencją)? To już muszą ocenić użytkownicy, którzy pracowali na wielu markach elektronarzędzi - może maszyna jest warta tej różnicy w cenie...

Młotowiertarka Metabo KHE 24 SP vs Makita HR2470

Narzędzie: KHE 26 SP ---- HR2470

Tryby pracy: wiercenie + wiercenie z udarem + podkuwanie

Uchwyt narzędziowy: SDS-Plus

Energia uderzenia: 1,8 J ---- 2,7 J

Średnica wiercenia w betonie: 24 mm

Cena katalogowa (brutto): 1011 zł ---- 822 zł

Szlifierka kątowa z regulacją prędkości obrotowej Metabo WE 14-125 PLUS vs Makita 9565CVR

Narzędzie: WE 14-125 PLUS ---- 9565CVR

Średnica tarczy: 125 mm

Zakres prędkości: 7000 - 10500 obr/min ---- 2800 - 11000 obr/min

Moc: 1400W

Cena katalogowa (brutto): 846 zł ---- 798 zł


Podsumowanie

Nic dodać, nic ująć - może następny wpis wykroczy poza granice naszych zachodnich sąsiadów i poznamy nieco inną strategię działania - bo nie ma co ukrywać - strategia Bosch'a i Metabo są bardzo zbliżone. Ale różnica tkwi jak zwykle w szczegółach... Oceńcie sami - zapraszam do komentowania!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena