Technologia przerobu drewna daje wiele możliwości, jeśli chodzi o sposób rozkroju wzdłużnego: poprzez wielopiłę, piły formatowe lub wysoko wyspecjalizowane obrabiarki. Jednak najmniej popularnym rozwiązaniem stosowanym w naszym kraju jest pilarka panelowa.

Data dodania: 2010-03-12

Wyświetleń: 4199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co stoi na przeszkodzie, aby pilarka panelowa została docenionaprzez polskiego przedsiębiorcę i producenta, biorąc pod uwagę wszystkie jej zalety?

Niebywała precyzja i funcjonalność

Pilarki panelowe są mało popularne w Polsce, choć mogą się pochwalić dużo większymi oszczędnościami materiału niż np. wielopiły. Dzisiejszy produkt, jego konfiguracja i opcje wyposażenia w pełni odpowiadają na oczekiwania klientów.

Podstawowym podzespołem w nowoczesnych pilarkach panelowych jest ruchomy agregat z silnikiem i wrzecionem z tarczą piłową. Ruch agregatu zapewnia opatentowany system jezdny i dociskowy rolek prowadzonych na specjalnych, powierzchniowo utwardzanych prowadnicach. W celu przedłużenia żywotności oraz zwiększenia dokładności prowadzenia zastosowano aluminiowe wkładki połączone z rolkami prowadzącymi. Dokładność montażu systemu jezdnego agregatu jest kontrolowana

systemem optycznym i nie jest gorsza niż ± 0,1 mm. Napęd agregatu zapewnia silnik asynchroniczny, zasilany z falownika, z funkcją „softstart" oraz pas zębaty obliczony na przeniesienie mocy do 50 kW. Prędkość płynnie regulowana potencjometrem lub nożnym pedałem osiąga maksymalny wynik 80 m/min. (1,3 m/s).

Nawet najbardziej precyzyjne prowadzenie piły bez równie dokładnie przestawianej przykładnicy nie zapewni dokładności oczekiwanego wymiaru deski czy lameli. Prowadnica prowadzona i przesuwana

jest przy pomocy walcowanych, dwuzwojowych śrub trapezowych z samosmarującymi (bezobsługowymi) nakrętkami. Zaletą tego systemu jest dokładność, sztywność i samooczyszczanie nakrętek, co jest bardzo ważne z uwagi na środowisko, w którym to prowadzenie pracuje.

Dokładność pozycjonowania przykładnicy przy wyborze ręcznym zapewnia trójfazowy, przemysłowy joystick oraz odczyt położenia na dwurzędowym cyfrowym wskaźniku umieszczonym w panelu sterującym. Wskaźnik pozwala na odczyt absolutny położenia przykładnicy (wycinamy deskę o szerokości między przykładnicą a piłą), jak i przyrost wartości w narastającym reżimie pracy (wycinamy listwę czy lamelę o szerokości „rzaz - czoło deski").

Docisk poradzi sobie ze stożkiem

Dla mocowania materiału w czasie cięcia służy docisk pneumatyczny, zespolony z górnym tunelem odpylającym. Dzięki wyjątkowej konstrukcji docisk ten ma możliwość przytrzymać nawet materiał stożkowy na całej długości. Oczywiście siła docisku jest płynnie regulowana.

Standardowa pilarka panelowa jest przystosowana do pracy jako wolno stojąca maszyna, ale firmy produkujące sprzęt oferują również pilarki umożliwiające pracę w linii technologicznej. Sterowanie pilarki prowadzone jest z panelu, w którym umieszczony jest ekran dotykowy (touch screen) z bardzo przejrzystym menu. Istnieje możliwość zastosowania przesuwnego panelu, co zwiększa wygodę obsługi oraz ułatwia sprawowanie pełnej kontroli nad pilarką. Przesuwny panel praktycznie jest konieczny na pilarkach długich: od cięcia 5 m i więcej.

Przy pomocy przełącznika dostępnego na panelu istnieje możliwość nastawiania wysokości cięcia nawet w 7 zakresach co 25 mm. Wpływa to na dokładność i szybkość cięcia. Wielkimi zaletami nowoczesnej pilarki są: maksymalne bezpieczeństwo, poczynając od wymiany tarczy piłowej, a kończąc na samej obsłudze, specjalny układ zapadek ochronnych uniemożliwiający wydostanie się drzazg powstałych w trakcie procesu cięcia oraz zabezpiecza dostęp do strefy roboczej piły w trakcie jej pracy. Zapadki ochronne tworzą swoistą żaluzję składającą się z bezbarwnych płytek wykonanych ze specjalnego tworzywa sztucznego - akrylu.

Operator manewruje rozcinanym materiałem

Wiemy już, jak wygląda, pracuje i jakie ma zalety pilarka panelowa. Dlaczego zatem warto stosować pilarkę panelową zamiast wielopiły czy też piły formatowej? Wielu producentom zależy na uzyskaniu jak najlepszej jakości drewna, zwłaszcza przy produkcji trumien, schodów, mebli z drewna litego i podobnego asortymentu.

Wpuszczając materiał w wielopiłę, nie ma się kontroli nad wycięciem sęków czy innych wad, aby zamknąć je w jednej listwie jako odpad. Również ważne jest ułożenie słoi przy produkcji mebli. To właśnie pilarka umożliwia prostą manipulację i optymalizację. Operator, który obsługuje pilarkę panelową, manewruje materiałem rozcinanym - widzi, w którym miejscu zamknąć wadę materiału oraz jakie cięcie da najładniejszy efekt meblom. Dodatkowo pomaga mu w tym laser, który, świecąc na linię cięcia, jeszcze dokładniej obrazuje nam wykonywane zadanie. Pilarka jest zatem konkurencyjna dla piły formatowej. Ma ona bowiem możliwość cięcia pod kątem, gdzie wydajność i dokładność jest o niebo lepsza, a wkład operatora niewielki.

Inne zalety pilarek panelowych

Oczywiście oszczędność. Oszczędzamy zwłaszcza na materiale. Otóż pilarka wykorzystuje nawet 80% materiału wejściowego (dla wielopił zakłada się wykorzystanie materiału w 55%). Oszczędność materiału sięga 25% - to naprawdę dużo, biorąc pod uwagę ceny drewna twardego czy egzotycznego.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena