Tegoroczna zima dała się we znaki wszystkim kierowcom. Obfite opady śniegu, sypana przez drogowców sól oraz błoto pośniegowe to mieszanka zabójcza dla każdego samochodu. Dlatego też teraz jest najlepszy czas, aby przed sezonem wiosenno-letnim zadbać o samochód.

Data dodania: 2010-03-01

Wyświetleń: 3511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szykując auto na wiosnę musimy zadbać o minimum cztery elementy: lakier samochodowy i nadwozie, wnętrze auta, przegląd techniczny oraz układ jezdny. To, co powinniśmy zrobić na samym początku, to przegląd techniczny auta. Niektóre czynności jesteśmy w stanie wykonać sami - sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych oraz ich ewentualne uzupełnienie, wymiana żarówek i wycieraczek czy kontrola akumulatora.

Pamiętajmy o tym, że jeżdżenie zimą odbija się negatywnie przede wszystkim na podwoziu i silniku. Sprawdzenie tych elementów naszego auta najlepiej powierzyć fachowcom, którzy również zbadają stan układu jezdnego, który poddany działaniu mrozów i soli mógł zostać uszkodzony.

W serwisie wykonany przeglądu technicznego, wymienimy olej, uzupełnimy płyn hamulcowy oraz chłodnicowy. Warto też zarezerwować chwilę czasu na wymianę opon na letnie - w momencie, w którym temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie powyżej 7 stopni celsjusza, jazda na zimowych oponach może być niebezpieczna.

Następnym elementem, o który powinniśmy zadbać to wnętrze samochodu. Warto udać się do myjni, które świadczą usługi prania tapicerki. W serwisach tych, poza zwykłym odkurzaniem dywaników, czyszczeniem podłogi i innych elementów wnętrza, możemy zamówić również usługę odświeżenia kokpitu oraz prania i konserwacji tapicerki. Kompleksowa usługa czyszczenia wnętrza jest inwestycją, która pomoże utrzymać samochód w czystości przez kilka miesięcy.

Jeżeli zadbaliśmy o podwozie, układ jezdny oraz wnętrze samochodu, powinniśmy udać się do serwisu, w którym nie tylko dokładnie umyjemy karoserię samochodu, ale również odnowimy lakier i wyczyścimy silnik i podwozie. Przy czyszczeniu podwozia warto skorzystać z myjki ciśnieniowej - dzięki niej wypłuczemy najbardziej zdradliwy i trwały brud, którego w zwykłych myjniach nie jesteśmy w stanie usunąć.

Mimo wielkiej popularności automatycznych myjni szczotkowych, samochód warto umyć ręcznie. Pozwoli nam to na dokładniejsze wyczyszczenie karoserii oraz naprawę ewentualnych ubytków lakieru. Coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla stanu technicznego auta jest ochrona lakieru. Myjąc samochód ręcznie jesteśmy w stanie ocenić czy ewentualne rysy na lakierze nadają się do usunięcia we własnym zakresie czy musimy nasz samochód przekazać w ręce specjalistów. Jeżeli rysy nie są głębokie, możemy je usunąć we własnym zakresie, dlatego warto zaopatrzyć się w zestawy do renowacji lakieru.

Jeżeli jednak z jakichś względów nie mamy czasu na zajęcie się naszym autem, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w czyszczeniu samochodów. Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele środków do ochrony lakieru, których możemy użyć przy renowacji karoserii naszego samochodu i przeciętnemu kierowcy ciężko jest wybrać najlepszy produkt. W Polsce właściele samochodów mają do wyboru produkty takich firm jak K2, Diamondbrite, Lacroe, Jewelultra czy Novol i to, który z nich wybierzemy zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od naszych preferencji lub opinii specjalistów działających w branży.

Przygotowanie samochodu do sezonu wymaga od nas nakładu czasu i środków, ale jest to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości - regularnie serwisowany i zadbany samochód da nam gwarancje niezawodności i, co równie ważne, nie straci tak szybko na wartości.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena