Tlenek węgla inaczej czad, niewidzialny morderca, problem dotykający nie tylko właścicieli domków jednorodzinnych. Jak się przed nim ustrzec, jakie środki podjąć by ochronić przed zatruciem  siebie i rodzinę.

Data dodania: 2010-01-31

Wyświetleń: 3569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabójczy Tlenek węgla CO czyli czad

Tlenek węgla, zwany czadem jest niewidzialnym, cichym, podstępnym zabójcą. Wiele osób zmarło już, w wyniku jego zabójczych właściwości, wiele zostało zatrutych. Gaz ten jest bezwonny, bezbarwny, bezgłośny, dlatego taki skuteczny. W ostatnim czasie zanotowano kolejne przypadki śmiertelne.

Skąd się bierze i jak się przed jego działaniem skutecznie chronić?

Problem Tlenku węgla czyli czadu, dotyczy głównie osób korzystających z wszelkiego rodzaju gazowych podgrzewaczy wody, kotłów centralnego ogrzewania, piecy. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania (przy braku dostatecznej ilości tlenu) paliw stałych, płynnych i gazowych.

Jest kilka prostych i skutecznych sposobów, aby zabezpieczyć swoich bliskich i siebie samego, przed śmiercią lub trwałym kalectwem w wyniku zatrucia tlenkiem węgla(czadem).

Podstawowe sposoby zabezpieczające przed działaniem tlenku węgla, to przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów- Prawa Budowlanego art.62. Prawo to nakłada obowiązek przeglądu urządzeń wytwarzających ciepło w wyniku spalania przynajmniej raz w roku.

Przeglądu takiego mogą dokonać jedynie osoby posiadające odpowiednie AKTUALNE kwalifikacje. Są to monterzy posiadający aktualne świadectwa kwalifikacyjne Typu D-dozór i E-eksploatacja, urządzeń gazowych oraz centralnego ogrzewania, dysponujący odpowiednimi narzędziami i czujnikami.

Monterzy ci powinni sprawdzić nie tylko czy proces spalania w urządzeniu przebiega prawidłowo, warto zlecić monterowi przegląd serwisowy całego urządzenia. dobrze gdy masz zawsze tego samego fachowca, to tak jak z Twoim autem, zaufany, znający urządzenie monter, a nie przypadkowy, eksperymentujący i poznający dopiero Twoje urządzenie fachura.

Warto się z takim monterem dogadać na co roczny serwis, będzie taniej, gdy monter będzie miał stałe zlecenie od Ciebie.

Kolejnym fachowcem który powinien odwiedzić Twój dom jest kominiarz, w zakres jego pracy wchodzi sprawdzenie prawidłowej pracy (ciągu)komina i szybów wentylacyjnych. Umów się z kominiarzem na coroczne kontrole.

Zapewnienie prawidłowego napływu powietrza(tlenu), do pomieszczenia w którym znajduje się urządzenie, oraz wydalenie przez komin spalin jest najważniejszym elementem całego systemu zabezpieczajacego przed zatruciem tlenkiem węgla czyli czadem.

Co Ty sam możesz zrobić dodatkowo?

Możesz oprócz zapewnienia sobie stałej kontroli urządzeń przez fachowców, zadbać o to by wszystkie kratki wentylacyjne zawsze były czyste, otwory wentylacyjne w dolnej części drzwi do pomieszczenia zawsze drożne i odpowiedniej wielkości(nie szparki na grubość włosa).

Jeżeli obawiasz się robaków, załóż siatkę- ale czyść ją jak najczęściej. Zakup czujnik tlenku węgla, nie podaję producenta, bo nie o to chodzi w tym artykule, żeby reklamować jakieś urządzenie, tylko by ostrzec możliwie dużo osób i uchronić być może przed śmiercią.

Warto umówić się z domownikami, by na okres kąpieli w pomieszczeniu w którym znajduje sie piecyk, drzwi do pomieszczenia były otwarte

(chodzi o zamek) i sprawdzać co jakiś czas czy osoba biorąca kąpiel odzywa się.

Zdaję sobie sprawę że co roczne wizyty fachowców i ewentualny zakup czujnika, jest jakimś obciążeniem finansowym, ale zadaj sobie pytanie ile jest warte życie Twoje i Twojej rodziny?.

Coopernik

Licencja: Creative Commons
0 Ocena