Hale produkcyjne, które powstawały w wielu miastach od końca XIX w. przyzwyczaiły nas do ciężkich konstrukcji. Początkowo były one z cegły i stali, a później z żelbetonu i elementów stalowych. Takie hale produkcyjne stanowią jednak już przeszłość architektury przemysłowej.

Data dodania: 2010-01-26

Wyświetleń: 2336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie obowiązującym trendem jest stosowanie konstrukcji lekkich i modułowych, gdyż taka realizacja obiektów przemysłowych pozwala inwestorom na zmniejszenie czasu i kosztów realizacji.

Hale produkcyjne minionej epoki

Hale produkcyjne przy projektowaniu, których obowiązywały dotychczasowe zasady realizacji obiektów przemysłowych, mają niewątpliwie niezapomniany urok. Wystarczy wybrać się na spacer po Łodzi by docenić walory zabytkowych dziś budynków, które kiedyś funkcjonowały jako hale produkcyjne  fabryk należących do Poznańskiego, Balle, czy Schweikerta. Obecnie pełnią one różne funkcje miejskie. Pamiętać jednak należy, że realizacja obiektów przemysłowych w minionej epoce pochłaniała znaczne nakłady finansowe oraz zajmowała bardzo dużo czasu. Przy obecnych wymaganiach rynku byłoby to nie do przyjęcia. Powodowałoby to znaczny spadek konkurencyjności przedsiębiorców decydujących się na tradycyjne hale produkcyjne.

Realizacja obiektów przemysłowych w czasach obecnych

Współczesne hale produkcyjne powstają w technologii opartej na wykorzystaniu lekkich materiałów okrywowych, wspartych na szkieletach stalowych lub z drewna klejonego. Odbywająca się w ten sposób realizacja obiektów przemysłowych pozwala nie tylko na oszczędności czasowe, ale również daje możliwość rozmontowania, a następnie zmontowania obiektu w innej lokalizacji. Ułatwiona jest także utylizacja takich budynków oraz wtórne wykorzystanie materiałów, z których nowoczesne hale produkcyjne zostały skonstruowane. Minusem jest jednak fakt, że obecne hale produkcyjne nie staną się w przyszłości obiektem zabytkowym, który po odpowiednich procesach rewitalizacyjnych zacznie żyć drugim, często bardziej barwnym życiem…

Licencja: Creative Commons
0 Ocena