Wyjeżdżając do innego kraju i choćby innego regionu rodzimego kraju często szukamy taniego, wygodnego noclegu. przeszukując bazę noclegową często trafia się na schroniska młodzieżowe które wbrew nazwie nie przyjmują tylko młodzieży.

Data dodania: 2010-01-21

Wyświetleń: 1847

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Schronisko młodzieżowe jest odmianą schroniska turystycznego. Zazwyczaj schroniska należą do skupiającej je Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych (IYHF). W Polsce oddziałem Federacji jest Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych.

We wszystkich krajach schroniska młodzieżowe mają podobny standard wyposażenia. Także jeśli chodzi o ceny są one umiarkowane i podobne w różnych krajach. Schroniska młodzieżowe preferują młodzież szkolną i studentów. Wszelkiego rodzaju wycieczki szkolne i grupy zorganizowane mają w nich świetną bazę noclegową. Pozostałe osoby mogą korzystać z takiego schroniska w ramach wolnych miejsc, musząc w razie czego ustąpić miejsca młodszym wycieczkowiczom. Standardowym wyposażeniem schroniska są wieloosobowe pokoje z piętrowymi łóżkami. Łazienki znajdują się na korytarzach i są wspólne dla mieszkańców hostelu. Tak samo sytuacja ma się z kuchnią i jadalnią. Kuchnia wyposażona jest zazwyczaj w sprzęt pozwalający samodzielnie przygotować posiłek. Schroniska znajdujące się w górach czy innych krajobrazowo interesujących miejscach świata mogą stać się ośrodkami odwiedzanymi przez zielone szkoły.

Na całym świecie znajduje się ponad 4500 schronisk młodzieżowych w 80 państwach. Tak rozbudowana baza pozwala na zjeżdżenia świata. Aby nie obawiać się braku miejsc w hostelach warto wyrobić legitymację schroniskową. W Polsce wystawia ją Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych. W kraju legitymacja PTSM upoważnia do 25% zniżki noclegowej. A w pozostałych krajach zapewnia miejsce noclegowe w hostelu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena