Dlaczego warto wybrać oświetlenie mosiężne? Co czyni je tak wyjątkowym i ponadczasowym? Jak dbać o oświetlenie z mosiądzu. Ten artukuł Ci to przybliży...

Data dodania: 2010-01-05

Wyświetleń: 5691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze okresy w oświetleniu:

Oświetlenie na świece: 1620-1850
Oświetlenie na olej 1780-1930
Oświetlenie na naftę: 1850-1930
Oświetlenie na gaz: 1820 -1920;
Oświetlenie gazowo-elektryczne: 1880-1920
Oświetlenie elektryczne: 1880-do dziś.

Niektóre źródła historyczne podają, iż żyrandole zaczęły pojawiać się w Europie już w 16.wieku. Żyrandol jest słowem pochodzenia francuskiego ( Girandole) znaczącego świecznik. W dawnych czasach, kiedy energia elektryczna nie została jeszcze odkryta, żyrandole miały za zadanie utrzymywać świece, dające światło po zapadnięciu zmierzchu. Zazwyczaj były one wykonane z mosiądzu.

Dzisiaj, oświetlenie mosiężne wykorzystuje się w wielu domach, biurach i hotelach na całym świecie. Jedną z zalet lamp wykonanych z mosiądzu jest to, że metal mosiądz ma długą żywotność i wymaga jedynie minimalnej konserwacji, aby wyglądał dobrze. Ponieważ większość współczesnych żyrandoli mosiężnych ma dość proste wzory, nie musisz się martwić o pajęczyny i kurz zbierający się w wyrzeźbionych ramionach.

Czyszczenie żyrandoli z mosiądzu to jedynie przetarcie ich suchą szmatką. Jeśli uważasz, że twój żyrandol potrzebuje intensywniejszego czyszczenia, użyj szmatki zmoczonej w delikatnym mydle. Nigdy nie stosuj środków na bazie amoniaku, gdyż może to uszkodzić powłokę lampy.

Dodatkowych atutem mosiądzu jest fakt, iż jest on z natury anty-korozyjny, co czyni wyroby z mosiądzu idealnymi dla osób mieszkających na terenach nadmorskich.   

Żyrandole mosiężne są najczęściej wykonywane w dwóch rodzajach wykończeniach : patyna antyczna ( mat) i złoty połysk. Na ryku można spotkać również oświetlenie mosiężne malowane farbami w różnych odcieniach. Na żyrandole mosiężne można zakładać zarówno klosze szklane jak i abażury materiałowe. Żyrandole mosiężne spotkamy w wileu punktach sprzedaży zarówno w tradycjych sklepie z lampami jak i internetowych sklepach oświetleniowych.

Jak sprawdzić czy twój żyrandol jest z mosiądzu czy ze stali mosiądzowanej ?

Niektórzy nieuczciwi, czy też nieświadomi sprzedawcy twierdzą, że oświetlenie wykonane jest z mosiądzu. Niestety często zamiast mosiądzu jest to stal mosiądzowana, czyli stal pokryta cienka warstwą mosiądzu . Jest prosty sposób sprawdzenia czy twój żyrandol jest wykonany z mosiądzu czy ze stali mosiądzowanej. Jeśli dotkniesz magnesem do stali mosiądzowanej natychmiast zostanie on przyciągnięty. Natomiast magnes nie będzie trzymał się na mosiądzu.

Jeśli zatem szukacie oświetlenia ponadczasowego zainwestujcie w sprawdzony materiał jakim jest mosiądz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena