Z badania „Polacy na diecie" przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie portalu dietydiety.pl wynika, że styl życia osób publicznych jest jednym z ważniejszych motywatorów, które mają wpływ na podjęcie walki z nadwagą czy otyłością.

Data dodania: 2009-12-14

Wyświetleń: 4511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

W połowie września tego roku portal dietydiety.pl zlecił TNS OBOP przeprowadzenie badania opinii publicznej na temat sposobów odchudzania się polskiego społeczeństwa. Z raportu wynika, że blisko jedna trzecia Polaków ma za sobą jedną bądź więcej prób odchudzania. Spośród tej grupy aż 59 proc. odnotowało spadek wagi, jednak zaledwie 22 proc. schudło tyle, ile zamierzało.

Badanie donosi, że Polacy cenią sobie to, jak wyglądają osoby z życia publicznego. Ponad połowa badanych uważa, że przykład popularnych celebrytów może być skutecznym motywatorem decydującym o powodzeniu w odchudzaniu. Spośród wszystkich osób, które jeszcze nie podjęły walki z wagą (67 proc.) aż 64 proc. uważa, że taki przykład to skuteczny motywator.

- To jak żyją i co robią gwiazdy jest niezwykle medialne. Wiele osób patrząc na Annę Muchę czy Katarzynę Cichopek i ich przemiany, zaczyna zastanawiać się nad swoim wyglądem - mówi Monika Rola, dietetyk i właściciel portalu dietydiety.pl. - Owszem, zdarza się, że za odmianą gwiazd stoją kosztowne zabiegi, ale jak potwierdza badanie wystarczy dobrać odpowiednią dietę i zacząć się ruszać, by osiągnąć sukces.

Badanie potwierdziło fakt, iż dużo częściej odchudzają się kobiety (43 proc.) aniżeli mężczyźni (22 proc.). Jednak to panowie mają większe sukcesy w tej dziedzinie i częściej osiągają zamierzony cel. Mężczyźni bardziej stawiają na aktywność fizyczną rezygnując z farmakologicznych środków wspomagających odchudzanie.

Z badania wynika, że 25 proc. badanych, którzy doświadczyli efektu jo-jo stosowało preparaty farmakologiczne.

Ogólnopolskie badanie „Polacy na diecie" przeprowadzono dniach 03 - 06 września 2009 roku na próbie 1000 osób powyżej 15 roku życia w przy zastosowaniu metody CAPI (Computer Assisted Personal Review), czyli wywiadów bezpośrednich.

Pełną wersję raportu można znaleź TUTAJ

Licencja: Creative Commons
6 Ocena