Pośród dużej rzeszy turystów istnieje pogląd iż wszystko co na północ od Krakowa jest nudne i nie warte zobaczenia. Mimo iż nie wszyscy zgodzimy się z tym ironicznym stwierdzeniem, chyba każdy z nas przyzna, że coś jest w tych słowach...

Data dodania: 2009-12-01

Wyświetleń: 2224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Południe naszego kraju już za czasów byłych województw krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego czy stanisławowskiego od dawien dawna zaliczało się do kolebki kulturalnej kraju czy nieraz europy. Po przemianach politycznych straciliśmy większość ziem trzech ostatnich wymienionych tu województw. Południowy i południowo wschodni obszar naszego kraju został podzielony między województwa małopolskie i podkarpackie.
Turystyczną wartość małopolski zna każdy. Pewnie nie ma w kraju osoby która choćby raz nie stała na krakowskim rynku, nie zwiedzała kopalni soli w Wieliczce czy nie zachwycała się widokiem Tatr z Gubałówki w Zakopanem. Jednym zdaniem, małopolska wraz ze swoimi atrakcjami - zabytkami, znana i ceniona jest w całej europie. Stwierdzenie „Kraków to jeden wielki zabytek" jest jak najbardziej na miejscu. Wyliczone przeze mnie miejsca nie potrzebują reklamy. Na swoją popularność zapracowały przez długie wieki. W tym miejscu należałoby się zastanowić jak w porównaniu z Małopolską wygląda Podkarpacie?
Zestawienie obydwu aktualnych stolic tych województw to jak potyczka Dawida z Goliatem, z tym że w tym pojedynku zawsze Goliat zwycięży. Zabytki Rzeszowa wypadają blado nawet na tle zabytków mniejszego Tarnowa czy Przemyśla, a co dopiero Krakowa. Duża część teraźniejszego Podkarpacia od wieków należała do małopolski, reszta z kolei do województwa lwowskiego i to Lwów był stolicą, to on konkurował przez wieki z Krakowem.
Wieki pełnej wydarzeń historii, odbiły ślad na terenach Podkarpacia, pozostawiając po sobie niesamowitą liczbę zabytków co w połączeniu z niezwykłą przyrodą, powoduje iż region ten - mimo że w walce o prym w turystyce w południowej części kraju od początku jest na straconej pozycji - co roku potrafi zachwycić ogromne grupy turystów, niejednokrotnie dając im to, czego nie znajdą w innych województwach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena