Sama nazwa miasta pochodzi od imienia Wrocisława i w kronice Thietmara z XI wieku nazwa zapisana jest jako Vortizlava. Ale gród był o wiele starszy. Symboliczną datą początkowa Wrocławia jest rok 1000, czyli data ufundowania tu biskupstwa podległemu arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Przez wieki zmieniały się państwa i wpływy kulturowe miasta. Wrocław był świadkiem także wielu wojen i przemarszu armii, politycznych intryg czy spisków.
Swoją wędrówkę po Wrocławiu rozpocznijmy naturalnie od Rynku. Jest to prawdziwa wizytówka Wrocławia, która niegdyś stanowiła centrum handlowe nie tylko miasta, ale całego regionu. Znajdziemy tu więc Sukiennice, które znajdują się w miejscu dawnego Domu Kupca, ale prawdziwą perełką jest Ratusz – jeden z najlepiej zachowanych polskich Ratuszy. Jest to piękna późnogotycka budowla, której pierwszy element – konsystorz został ukończony na samym początku XIV wieku. Będąc na Rynku warto wejść na wieżę Bazyliki św. Elżbiety, skąd rozpościera się fantastyczny widok na cały Wrocław. Potem warto przez Wyspę Słodową przejść na Ostrów Tumski, gdzie góruje nad wyspą gmach Katedry. Idąc dalej wzdłuż Odry przejdziemy przez Most Grunwaldzki aż do Panoramy Racławickiej, gdzie na odwiedzających czeka dzieło obrazujące bitwę pod Racławicami 1794 .
Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne innego rodzaju, to z placu Społecznego przy Panoramie Racławickiej można podjechać kilka przystanków tramwajem bądź autobusem pod Halę Stulecia, by przejść się okazałą pergolą wokół stawu na którym wieczorami można podziwiać pokazy multimedialnej fontanny. Tutaj swój początek ma również Park Szczytnicki, którego największą atrakcją jest bajkowy Ogród Japoński. Będąc zaś w tych rejonach grzechem byłoby nie zajrzeć do wrocławskiego zoo założone w 1865 roku, a które mieści się vis-a-vis Hali Stulecia.