Jedną z przyczyn dla których wprowadzono określenie Web 2.0 jest duża zmiana w Internecie „poprawiająca łatwość obsługi usług internetowych". W ostatnich latach powstało multum aplikacji internetowych. Cechą charakterystyczną jest to że aplikacje te obsługiwane są przez przeglądarki internetowe.

Data dodania: 2009-11-30

Wyświetleń: 2582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niewątpliwie systemy CMS to skomplikowane aplikacje które poprawiają łatwość obsługi Internetu. Skończyła się era żmudnej, statycznej edycji treści. CMS czyli system zarządzania treścią pozwala na łatwą i dynamiczną zmianę treści. XXI wiek przyniósł znaczącą zmianę dla wszystkich dziedzin nauki. Nie mogło to ominąć Internetu który jest medium trzeciego tysiąclecia. Łączy w sobie wszystkie dotychczasowe media. Wzrosła liczba internautów, większość osób korzystających z Internetu to „laicy" dla których świadomość istnienia w Internecie to wymóg który wymusiła cywilizacja.
Skończył się czas statycznego HTML, zarządzanie stroną odbywa się bezpośrednio przez edytory WYSYWIG, systemy CMS przeżywają swój „złoty wiek". Niewątpliwie jest to najwygodniejszy sposób edycji strony. Każdego dnia i o każdej porze możemy z dowolnego miejsca na ziemi dokonać edycji swojej strony.
Nasuwa się pytanie: Czy jest to najlepszy sposób edycji strony ?
Zawsze znajdą się zwolennicy i krytycy. Ale odpowiedź masowa jest twierdzącą. Systemy CMS są najlepszą metodą zarządzania stroną. Spośród kilkunastu najpopularniejszych systemów, możemy je podzielić na 2 grupy: systemy portalowe i inne. W 1 grupie zaliczamy np. Wordpress, Joomla, Drupal itd. Zarówno na Joomla jaki i pozostałych możemy postawić stronę firmową, blog czy portal. Jeszcze do niedawna istniała świadomość że Wordpress jest do blogów a Joomla do wszystkiego. Dzisiaj z każdym CMS możemy zrobić wszystko. Choć tylko Joomle można w łatwy sposób przerobić na sklep.
2 grupa to systemy przeznaczone dla jednego celu: dla forum internetowego, portalu społecznościowego, sklepu internetowego itd. Możliwości edycji są ograniczone, ponieważ zawsze będą skupiać się na 1 celu.
Wybór wśród systemów CMS jest ogromny a proces tworzenia strony ogranicza się do 2 najważniejszych rzeczy:
- umiejętności tworzenia szat graficznych
- umiejętność konfiguracji systemu
Systemy CMS zarówno komercyjne jak i darmowe zazwyczaj są rozwijane. Dlatego zawsze można liczyć na wsparcie albo od strony producenta albo od grupy użytkowników. W przypadku popularnych CMS'ów jak np. Joomla, Wordpress liczba użytkowników i osób rozwijających projekty jest bardzo duża, dlatego istnieje bardzo dużo (w przybliżeniu kilkadziesiąt tysięcy) ciekawych dodatków, komponentów, modułów, templatek do wykorzystania w CMS.
Użytkownicy systemu CMS mogę na bardzo dużo sposobów modyfikować stronę, dodawać nową funkcjonalność.
Systemy CMS oparte o licencje - „Powszechna Licencja Publiczna GNU" (m.in. Joomla, Drupal, Wordpress) mogą być wykorzystywane na stronach darmowych i komercyjnych np. firmowych, korporacyjnych, sklepach.
Dzięki systemom CMS proces tworzenia stron skraca się. Korzyści dzięki temu odnoszą głównie zleceniodawcy, ponieważ krótszy proces tworzenia strony to niższe koszta realizacji. Dla webmastera oznacza to po prostu większą ilość zleceń. W skali globalnej - internetowej oznacza to szybszy obrót informacją, powstaje więcej stron i co najważniejsze Internet szybciej się rozwija.
Dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką CMS zapraszam na stronę skierowaną do początkujących i zaawansowanych użytkowników obsługujących system Joomla.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena