0 głosów

Założenie własnej działaności gospodarczej to skomplikowany proces, wymagający dużo wysiłku i pracy, ale też dający szansę na spore korzyści. Niemniej jednak, takie przedsięwzięcie wiąże się również ze znacznym ryzykiem, które zawsze dotyczy sytuacji związanych z dużymi pieniędzmi, podpisywaniem umów i kontraktów.

„Umiesz liczyć, licz na siebie” – to znane powiedzenie doskonale sprawdza się w biznesie, zwłaszcza w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kiedy w grę wchodzą duże pieniądze jest nam bowiem bardzo ciężko zaufać komuś obcemu, możemy natomiast liczyć na swoje własne umiejętności i kompetencje. Niestety, rzadko kiedy firma jest samowystarczalna, potrzebne są bowiem kontakty biznesowe również z innymi przedsiębiorstwami. Takie interesy często pozwalają na zwiększenie zysków lub są też jedynym wyjściem, aby utrzymać się na rynku. Zanim jednak podejmiemy współpracę z inna firmą, może się nam przydać detektyw, który przeprowadzi dla nas wywiad gospodarczy, to jest dokładnie pozna faktyczną sytuację prawną i finansową danego przedsiębiorstwa.

 

Tylko potwierdzone w ten sposób informacje mogą się nam przydać w podjęciu decyzji. Oczywiście, możemy wierzyć licznym zapewnieniom ewentualnych wspólników, jednak dobrze jest zweryfikować te dane. Nie chcemy bowiem podpisać umowy z bankrutem i wpędzić się w tarapaty finansowe. Wywiad taki możemy oczywiście przeprowadzić we własnym zakresie, decydując się na amatorskie śledztwo, a więc przeglądanie prasy, Internetu i dostępnych akt oraz dokumentów. Niestety, czasem taka „inwigilacja” nie jest wystarczająca, właściciele firm często bardzo skutecznie tuszują informacje na temat faktycznego stanu swojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu mogą podawać innym fałszywe dane i tym samym skłaniać do popełnienia dużego błędu, jakim jest podjęcie współpracy z firmą, której pozycja nie jest najlepsza. Warto więc uprzedzić fakty i dokładnie rozeznać się w sytuacji, decydując się na profesjonalny wywiad gospodarczy.

 

Licencja: Creative Commons