Czyż nie jest przyjemnie wejść do hotelu, w którym wszystko, co istotne, widoczne jest na pierwszy rzut oka? Lampy oświetlające wnętrze nie narzucają się swoim blaskiem, tylko dają światło tam, gdzie jest to potrzebne.

Data dodania: 2009-11-20

Wyświetleń: 1998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na światło należy spojrzeć z dwóch punktów widzenia. Pierwszy, to jego użyteczności. Światło, jako element oświetlający miejsce wykonywania określonych czynności. Drugi, jako środek za pomocą, którego tworzony jest klimat, nastrój, dobre samopoczucie osób przebywających w danym miejscu.

Aby światło było użyteczne, rodzaj i typ zastosowanego oświetlenia musi być dostosowany do funkcji spełnianej przez pomieszczenie. Inne zadania stawiane są światłu w holu wejściowym, inne w recepcji, pokojach gościnnych, salach konferencyjnych, restauracjach czy kawiarniach. Zharmonizowanie pomieszczenia i światła jest bardzo istotne. Aby właściwie dobrać oświetlenie należy znać:

1. przeznaczenie pomieszczenia - jaką będzie spełniało funkcję, jakie czynności będą w nim wykonywane i w których jego miejscach,
2. wystrój pomieszczenia - jego kolorystykę i styl: czy mamy do czynienia z bogactwem elementów zdobniczych, czy surowością formy plastycznej.

Od wystroju wnętrza uzależnione są kształty stosowanych opraw. Natomiast przeznaczenie pomieszczenia będzie określało rodzaj oświetlenia, typ zastosowanych źródeł światła oraz ich lokalizację i moc. Np. w sali konferencyjnej zastosujemy neutralnie białe światło (temperatura barwowa 4000K), a w pokoju hotelowym światło ciepłe (2700K - 3000K).

Jeżeli występują pomieszczenia o zmiennej funkcji, to również oświetlenie powinno dawać możliwość zmiany i dostosowania go do nowych wymogów. W takich pomieszczeniach można zastosować kilka obwodów oświetleniowych załączanych osobno w zależności od potrzeb danej sytuacji.

Optymalizacja oświetlenia w hotelu powinna sprowadzać się do zapewnienia jego funkcjonalności i dostosowania stylem do wystroju wnętrza. Nie bez znaczenia jest spojrzenie na późniejsze koszty eksploatacyjne związane z opłatami za energię elektryczną. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, do większości zastosowań, jest wykorzystanie świetlówek w układach elektronicznych, które przy małym poborze prądu dają dużą ilość światła. Szeroka ich gama daje możliwość wyboru, zarówno pod względem jej wielkości i kształtu, jak również jej barwy światła: od ciepłej do zimnej.

W oświetleniu dekoracyjnym prym wiodą LEDy. Dają one możliwość zastosowania ich nawet w trudno dostępnych miejscach. Posiadają najwięcej możliwości w sferze kreowania przestrzeni światłem. W połączeniu z systemami do ich sterowania umożliwiają tworzenie zmieniających się w czasie scen oświetleniowych.

Wszystkie te elementy wpływają na wrażenie, jakie gość hotelowy przekaże innym z pobytu w naszym hotelu. Jeśli uda nam się stworzyć u niego niezapomniany, pozytywny obraz, to z chęcią wróci lub zarekomenduje to miejsce.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena