Jak sprawić, aby nasze zdjęcia były ciekawe? Jak można wykorzystać regułę trójpodziału? Co to są mocne punkty? Zacznij stosować proste reguły kompozycji zdjęć, a zobaczysz jak zmienią się Twoje zdjęcia.

Data dodania: 2009-05-05

Wyświetleń: 5855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kompozycja obrazu rządzi się swoimi prawami. Tworząc zgodnie z nimi uzyskamy dobre zdjęcia. Reguły te ułatwiają osiągnięcie poprawnych ujęć. Nie oznacza to, że musimy sztywno się ich trzymać. Znając je można je łamać i eksperymentować na różne sposoby.

Dynamiczne i ciekawe zdjęcia uzyskamy umieszczając główny motyw w tak zwanych mocnych punktach. Ich wyznaczenie jest proste. Dzielimy kadr czterema liniami (dwoma poziomymi i dwoma pionowymi) na dziewięć równych części. Mocne punkty otrzymujemy w miejscach przecięcia się linii. W tak określonych punktach możemy śmiało umieścić nasz obiekt lub np. linię horyzontu. Zasada ta, nazywana „regułą trójpodziału", sprawdza się zarówno w kadrowaniu poziomym jak i pionowym.

Reguła trójpodziału
Rys. Wyznaczanie mocnych punktów obrazu zgodnie z regułą trójpodziału

Techniki związane z kompozycją obrazu, zgodne z regułą trójpodziału, były wymyślone i stosowane od dawna przez malarzy. Odwiedzając muzea, czy galerie obrazów warto zwrócić uwagę jak oni to robili.

Przykład zdjęcia skomponowanego zgodnie z regułą trójpodziału
Zdj. Przykład zdjęcia skomponowanego zgodnie z regułą trójpodziału. Główny obiekt umieszczony został w lewym, dolnym punkcie

Reguła trójpodziału, to jedna z najbardziej podstawowych zasad kompozycji zdjęcia. W aparatach fotograficznych można często spotkać funkcję, za pomocą której na ekranie można wyświetlić dodatkowe linie ułatwiające kadrowanie zgodnie z tą regułą. Linie te przydają się również przy zdjęciach krajobrazowych. Ułatwiają poziome ustawienie linii horyzontu.

Inne reguły związane z kompozycją zdjęć, takie jak „Kompozycja centralna", „Obramowanie" oraz „Linie prowadzące" zostały opisane w darmowym ebooku „Fotografia dla ciekawych”. Możesz go pobrać ze strony http://fotografiadlaciekawych.pl/index.php/ebook/.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena