Od dłuższego czasu wiadomym jest, że azbest (eternit), który był bardzo szeroko wykorzystywany w budownictwie jest związkiem szkodliwym prowadzącym do powstawania nowotworów.

Data dodania: 2009-11-19

Wyświetleń: 3515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Azbest, a właściwie włókna azbestowe były używane do izolacji budynków ze względu na bardzo słabe przewodnictwo cieplne. Eternit odznaczał się również ogniotrwałością i dlatego znalazł zastosowani w pokryciach dachowych, rurach, etc.
Chociaż od wielu lat nie jest już używany przez firmy budowlane, to nikt tak naprawdę nie jest w stanie określić jego ilości w starszych budynkach, a trzeba powiedzieć, że w Polsce mamy mnóstwo takich budynków z lat 50-80 XX w.Usuwanie azbestu

Przez wiele lat kwestia usuwania i utylizacji eternitu była pomijana ze względu na bardzo niski stopień postępu technologicznego, dzięki czemu tani i skuteczny eternit nie miał konkurencji oraz z powodu wysokich kosztów takiej operacji. Również brak informacji co do tego, czy instalacje eteritowe były stosowane przy danej budowie powodował i dalej powoduje nieświadomość co do zagrożenia ukrytego gdzieś naszych ścianach, czy dachach.
Na szczęście od kilku lat na rynku polskim zaczęły się pojawiać firmy, które w bardzo przystępnej cenie usuwają i odbierają odpady niebezpieczne, w tym eternit. Na rynku krajowym konkurencja w tej branży nie jest jeszcze tak duża, ale zagraniczne firmy również zaczynają oferować takie usługi. Odbiór odpadów
Najwyższy czas zająć się na własny, ale coraz niższy koszt problemem azbestowy. Pamiętajmy, że to jest inwestycja, która ratuje nasze zdrowie, a czasami nawet życie.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena