Nowe technologie wkraczają w każdą dziedzinę naszego życia. Postęp techniczny wielu dziedzin rozwija się tak szybko, że trudno za nim nadążyć. Nowe tręndy w budownictwie dążą do zwiększenia bezpieczeństwa domowników, zmniejszenia zużycia energii i polepszenia komfortu użytkowników.

Data dodania: 2009-11-11

Wyświetleń: 3392

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z dróg do osiągnięcia powyższego celu jest wykorzystanie nowoczesnych instalacji elektrycznych, czyli tzw. systemów Inteligentnego Domu. Inteligentny Dom to nowoczesny budynek, w którym różne instalacje i różne urządzenia współpracują ze sobą tworząc nowe możliwość.

Systemy Inteligentnego Domu inaczej zwane instalacje inteligentne integrują ze sobą instalacje elektryczne, instalacje teletechniczne, instalacje alarmowe, instalacje video-domofonowe/domofonowe, instalacje audio-video oraz wiele różnych urządzeń taki jak rolety/żaluzje, piece, urządzenia agd, bramy garażowe/wjazdowe, systemy nawadniania ogrodu, systemy przeciwpożarowe i wiele innych.

Sterowanie takimi systemami może odbywać się za pomocą tradycyjnych włączników, wielofunkcyjnych przycisków eib/knx, pilotów IR, pilotów radiowych, dotykowych paneli ściennych, dotykowych paneli bezprzewodowych (np. Philips Pronto).

Na rynku dostępnych jest już wiele systemów automatyki domowej. Najbardziej znany jest system EIB/KNX. Jest to system, który istnieje na rynku od wielu lat i cieszy się dużą popularnością. Urządzenia KNX produkowane są przez wielu znanych producentów i to go właśnie wyróżnia wśród konkurencji. Innym znanym system jest Lutro, który większą popularność zdobył za oceanem. W Polsce dużą popularnością ciszą się też dwa inne zachodnie systemy LCN i Xcomfort. Oczywiście Nasi Polscy producenci nie pozostają w tyle. Obecnie w Polsce produkowanych jest kilka systemów. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć Nexo i Verso.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena