Podróżowanie pociągiem na Ukrainie – jest polecane tym wszystkim, którzy chcą przemierzyć dłuższe odległości. Względnie tanie przejazdy, kilka typów wagonów (od luksów, poprzez wagony kupe i najpopularniejsze płackarty, skończywszy na wagonach zahalnych – ogólnych), konduktor w każdym wagonie, możliwość zakupienia smacznych domowych dań od starszych pań sprzedających wyroby własnej produkcji na stacjach, wszechobecnie występujące piwo to atuty tego sposobu podróżowania.
Podrózowanie pociągiem jest bezpieczne, daje możliwość w miarę komfortowego wyspania się (dostajemy czystą pościel oraz mały ręcznik), a przede wszystkim sprzyja integracji międzynarodowej.
Podróżowanie autobusem jest polecane tym, którzy muszą dotrzeć w wybrane miejsce w krótkim czasie. Polecam ten rodzaj środka komunikacji tym, którzy planują podróż na niedługim dystansie. Ukraińskie drogi z jednej strony (dziurawe i wąskie), ukraińskie autobusy z drugiej strony (małe, ciasne, często wiekowe, z kierowcami posiadającymi ułańską fantazję) to wystarczający argument na rzecz dalekobieżnych podróży pociągiem.
Proszę zwrócić uwagę, że w ukraińskich miastach może być kilka dworców autobusowych, w tym jeden główny oraz kilka odprawiających głównie autobusy czy też marszrutki podmiejskie. Niektóre z autobusów dalekobieżnych obsługują zarówno dworzec główny oraz jeden podmiejski (taka sytuacja ma miejsce np. we Lwowie i dotyczy autobusów kierujących się w stronę Lublina i Warszawy).
Cena przejazdu autobusem nie jest wygórowana, choć wyższa niż w przypadku pociągów podmiejskich - elektriczek, a przez swoja dostępność czyni komunikację autobusową podstawowym środekiem komunikacji dla mieszkańców.
Podróżowanie samolotem między miastami Ukrainy nie jest szczególnie uciążliwe, aczkolwiek na pewno dużo droższe niż w poprzednich wariantach, chociaż zabiera stosunkowo mało czasu, biorąc pod uwagę nawet konieczność dojazdu i powrotu z lotniska. Ukrainskie linie lotnicze są liniami o dość dobrej reputacji, a poziom kontroli oraz bezpieczeństwa nie odbiega od tego w Polsce.
Podróżowanie własnym samochodem wymaga odrobiny samozaparcia oraz dużej uwagi. Jak już wspomniałem wcześniej – drogi na Ukrainie nie należą do najlepszych, chociaż jest kilka najważniejszych dróg o odnowionej nawierzchni: np. droga Użhorod-Lwów-Kijów, czy w całości dwupasmowa magistrala Kijów-Odessa.