Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że 11 procent kobiet i 30 procent mężczyzn w ogóle nie myje zębów. Aż 99 procent dorosłych choruje na próchnicę.

Data dodania: 2007-06-28

Wyświetleń: 23369

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne techniki dentystyczne pozwalają na prostowanie zębów nawet dorosłym. Aparat stały potrafi zdziałać cuda - wyprostować najbardziej krzywe zęby. Samo nałożenie aparatu stałego nie jest bolesne, choć sprawia pacjentowi pewien dyskomfort. Dobranie i założenie aparatu trwa średnio 3 tygodnie. Przed założeniem aparatu lekarz musi najpierw wszystko dokładnie wymierzyć i wykonać tzw. wyciski uzębienia w specjalnej masie plastycznej. Lekarze zapewniają, że stałe aparaty ortodontyczne nie przeszkadzają w mówieniu, jedzeniu czy w ewentualnym załataniu dziury w zębie . Nosząc aparat starajmy się unikać sportów urazowych. W czasie uderzenia (chociaż aparat nawet nie ucierpi), może dojść do zranienia warg czy policzków. Nosząc aparat nie wolno nam zapominać o prawidłowej, wręcz przesadnej higienie jamy ustnej. Należy absolutnie po każdym, zwłaszcza słodkim posiłku starannie myć zęby, korzystać ze specjalnych szczotek i płynów oraz używać nici dentystycznej. Można przyjąć, że średnio od założenie aparatu stałego to wydatek rzędu 1000 - 3000 zł (przy czym aparat ceramiczny kosztuje 300 - 500 zł drożej). Wady zgryzu leczy się nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że nierówne, stłoczone zęby trudniej się myje. Drobne defekty zgryzu (np. minimalne wysunięcie szczęki do przodu albo do tylu) możemy skorygować stosując odpowiednie ćwiczenia. Aparat stały zakłada się na mniej więcej dwa lata.

Racjonalnym sposobem ochrony dziecka przed próchnicą od najwcześniejszego wieku jest więc rezygnacja z pewnych nawyków. Bakterie szczególnie chętnie mnożą się w osadzie nazębnym, dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów, przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Aby chronić się przed próchnicą nie należy także podawać dzieciom słodyczy, w tym osłodzonych napojów; bakterie próchnicy przetwarzają cukry w kwasy uszkadzające szkliwo zęba.

Mycie zębów dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji) to po prostu konieczność. Niezłą opinią wśród dentystów cieszą się szczoteczki elektryczne, które bardzo szybko wirują (co pozwala paście zamieniać się w pianę i dotrzeć do odległych zakamarków). Szczoteczki z włosia naturalnego były bardzo popularne, okazało się, że naturalne włosie nie jest zdrowe. Szczoteczka do zębów powinna być elastyczna, aby dopasowała się do mytej powierzchni, i dość długa (ok. 2 cm.). Jeśli masz większe odstępy między zębami, stomatolodzy zalecają dodatkowo specjalne szczoteczki przypominające zminiaturyzowane szczotki do mycia butelek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena