Najczęściej znajdują swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych, w których mieszkańcy ogrzewają pomieszczenia domowe za pomocą kominka. Ale również przydają się w wielu innych czynnościach. Mowa będzie o pilarkach.

Data dodania: 2009-09-24

Wyświetleń: 2141

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Widząc zapotrzebowanie na tego typu sprzęt należy przede wszystkim zastanowić się nad jego zastosowaniem. Do cięcia drzewa, które dostarcza dostawca w postaci już pociętych bali wystarczą pilarki z dolnej półki, te o małej mocy, najczęściej są to pilarki elektryczne. Jeśli opał ma pochodzić bezpośrednio z lasu stanowiącego własność gospodarza warto zaopatrzyć się w sprzęt lepszej klasy, cięższy i o wyższej mocy. Nie ma potrzeby kupowania drogiego, markowego sprzętu w sytuacji, kiedy tak naprawdę jego wysoka moc nie będzie potrzebna w zastosowaniu w przydomowych czynnościach.
Pilarki mogą mieć silnik elektryczny (pilarki elektryczne) oraz spalinowy (piły spalinowe). I właśnie te elektryczne jak najbardziej wystarczą na warunki domowe. Pamiętać jedynie należy o tym, aby gniazdko znajdowało się w pobliżu miejsca, gdzie tnie się drzewo, gdyż stosowanie przedłużaczy wpływa bezpośrednio na zmniejszenie mocy. Piły spalinowe o większej mocy są głośne, cięższe oraz zanieczyszczają powietrze spalinami.
Kupując pilarkę warto wziąć pod uwagę to, jak wygląda w danym modelu sprawa z wymianą łańcucha lub jego naciągnięciem. Dość istotną kwestią jest hamulec zatrzymujący natychmiast łańcuch. Tak wyposażona piła gwarantuje większe bezpieczeństwo. Ważne jest również to, czy piłę trzyma się wygodnie w dłoniach. Dlatego też zaleca się przed kupnem wypróbowanie piły, wzięcie jej do rąk i sprawdzenie, czy nie jest ona np. za ciężka.
Zarówno pilarki elektryczne jak i piły spalinowe wymagają regularnej konserwacji łańcucha tnącego. Najpierw należy sprawdzić jego naciąg i to, czy jest wystarczająco nasmarowany. W przypadku, gdy łańcuch nie jest ostry można kupić nowy lub naostrzyć go w serwisie. Paliwo, jakie stosuje się w pilarkach spalinowych powinno być wyłącznie mieszanką zalecaną przed producenta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena