Założenie słodkowodnego akwarium jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne od stworzenia autentycznego morskiego zbiornika. Dlatego też osoby decydujące się założyć domowe akwarium bez wcześniejszego doświadczenia najchętniej wybierają do swej hodowli słodkowodne ryby akwariowe.

Data dodania: 2009-09-21

Wyświetleń: 4035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoby decydujące się założyć domowe akwarium bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie najchętniej wybierają do swej hodowli słodkowodne ryby akwariowe. W porównaniu do słonowodnych gatunków są popularniejsze, łatwiejsze i tańsze w nabyciu oraz często mniej wymagające zachowania właściwych, stałych warunków środowiska. Opieka nad nimi pozwala zdobyć doświadczenie, pomocne podczas ewentualnego przekształcenia zbiornika na typ morski.


Słodkowodne ryby akwariowe imponują bogactwem kształtów, rozmiarów oraz kolorów. Neonki, bojowniki, gupiki, mieczyki dzięki odpowiednim krzyżówkom uzyskują potomstwo o najbardziej pożądanych dla hodowców cechach wyglądu. Jednak mimo atrakcyjnej postury nie zaskakują egzotycznością jak morskie gatunki, które są hojniej obdarzone przez naturę intensywnymi wręcz jaskrawymi barwami o finezyjnych wzorach. Aby stworzyć imitację naturalnego akwenu, słodkowodne ryby akwariowe umieszcza się w zbiornikach urozmaiconych roślinnością. Rośliny akwariowe mają nie tylko wartość estetyczną, ale również służą jako pokarm, miejsce schronienia oraz konkurencję dla nieproszonych glonów i co ważne poprawiają parametry wody przez jej filtrowanie z dotlenieniem. Utrzymanie w czystości zbiorników słodkowodnych czasem jest bardzo pracochłonne. Zbyt szybkie tempo wzrostu glonów i zanieczyszczeń zwalcza się dzięki regularnym zmianą wody, filtrom, odpowiednim oświetleniem oraz wykorzystując roślinożerne ryby akwariowe takie jak zbrojnik lamparci czy grubowarg syjamski.

Założenie słodkowodnego akwarium jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne od stworzenia autentycznego morskiego zbiornika z tęczowymi rybami morskimi czy krewetkami raźnie pływającymi wśród rafy koralowej. Przed sprowadzeniem kropli oceanu do swego domu warto wcześniej poznać swe predyspozycje hodując słodkowodne ryby akwariowe i oswajając się z fizjologią tych zwierząt.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena