Singapur to państwo powierzchni 683 km2, położone na wyspach w Azji Południowo-Wschodniej u brzegów Półwyspu Malajskiego. Do jego terytorium należy również ponad 50 wysp rozciągniętych nieopodal Półwyspu Malajskiego, tuż ponad równikiem.

Data dodania: 2009-09-10

Wyświetleń: 1856

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze z nich to: Jurong Island, Pulau Tekong, Pulau Ubin i Sentosa. Singapur otaczają ciepłe wody cieśnin Malakka i Singapurskiej, które łączą Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim, oraz cieśniny Johor, która wąskim pasem oddziela kraj od Półwyspu Malajskiego. Stolicą kraju jest miasto o tej samej nazwie - Singapur.

Singapur jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata. Główną grupą etniczną są tutaj Chińczycy, ponadto kraj zamieszkują Malajowie, Hindusi i Tamilowie oraz Europejczycy, wśród których przeważają Anglicy. Wyznawane religie to: buddyzm, muzułmanizm, taoizm, hinduizm i chrześcijanizm.

Językami urzędowymi są: angielski, chiński, malajski i tamilski, a obowiązującą walutą – dolar singapurski (SGD). 1 dolar singapurski(S$) = 100 centów.

Kultura i obyczaje

Przez niemal dwa wieki swojego istnienia Singapur przyswoił wiele obcych kultur. I choć jego ludność tworzy unikalną mieszankę narodowościową, to naród ten jest niesamowicie zdyscyplinowany i pracowity. Całkowicie podporządkowany rządowi, który ustala reguły i zasady łącznie z tymi, które dotyczą codziennego życia. Za posiadanie broni bez zezwolenia, morderstwo, gwałt, rozboje i przemyt znacznej ilości narkotyków grozi kara śmierci. Taka sama kara obowiązuje wśród urzędników administracji państwowej za jakikolwiek przejaw korupcji. Za wszelkie chuligańskie zachowania stosowana jest kara chłosty ratanowymi rózgami. Bardzo rygorystycznie przestrzega się także utrzymywania czystości w środkach komunikacji miejskiej oraz na terenie całego kraju. Niestosowanie się do tych zaleceń wiąże się z poniesieniem wysokiej kary finansowej.

Turystyka

Singapur kryje w sobie wiele zabytków z czasów kolonialnych. Do nich należy m.in. odlana z brązu statua Tomasa Stamforda Rafflesa, neogotycka katedra św. Andrzeja i budynek ratusza. W mieście powstało też wiele świątyń buddyjskich, taoistycznych, hinduistycznych i meczetów. Liczne muzea zawierają interesujące zbiory sztuki azjatyckiej i europejskiej (Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki i Muzeum Azjatyckie).

Osoby planujące spędzić wczasy w Singapurze mogą znaleźć wiele uroczych miejsc do wypoczynku. Jednym z nich jest wyspa Sentosa, gdzie znajduje się wspaniały park rozrywki z olbrzymim oceanarium, w którym można m.in. odbyć spacer przeszklonym korytarzem umieszczonym pod jednym z akwariów. Zrelaksować się można także w wodnym parku rozrywki lub ogrodzie botanicznym. Warto ponadto wybrać się do muzeum motyli, w którym znajduje się około 60 gatunków żywych okazów, lub do krokodylarium, w którym żyje ponad 1800 krokodyli pochodzących z Azji, Afryki i Stanów Zjednoczonych.

Podróż

Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Singapuru. Korzystne ceny często oferują Turkish Airlines (z przesiadką w Stambule), KLM (z przesiadką w Amsterdamie), Finnair (z przesiadką w Helsinkach) czy British Airways i Singapur Airlines (z przesiadką w Londynie). Korzystając z usług polskiego przewoźnika PLL LOT trzeba liczyć się z przesiadką w Amsterdamie lub Frankfurcie nad Menem. Ponadto z Paryża do Singapuru można dolecieć liniami Air France, a z Zurychu SWISS.

Z Malezji i Tajlandii dotrzeć można także pociągiem i promem.

Kuchnia

Kuchnia singapurska jest bardzo zbliżona do malezyjskiej. Charakteryzują ją: wszechobecne mleczko kokosowe, curry, indyjskie masło ghee, makarony i przepyszne pulpeciki rybne, dodawane do sosów i zup. Bardzo popularne są kremowe sosy kokosowe, zarówno z chili, jak i z curry, dodawane są do pikantnych krewetek, wcześniej marynowanych w chili i soku z tamaryndy. Inne, godne uwagi przyprawy to palczatka cytrynowa, dziki kardamon oraz mięta. Singapurczycy czerpią też pomysły kulinarne z potraw chińskich, choć dodanie pasty tamaryndowej do żeberek wieprzowych, czy schab duszony w mleczku kokosowym z pastą z krewetek, nadaje tym daniom singapurski charakter. Głównym składnikiem potraw jest ryż, który mieszkańcy, podobnie jak Chińczycy, jadają pałeczkami.

Zwiedzanie

Singapur – stolica kraju: ogromny ogród zoologiczny (bez klatek dla zwierząt), Jurong Bird Park, w którym żyje ponad 800 tys. tropikalnych ptaków, liczne ogrody (Chiński, Japoński, Botaniczny, Storczyków), parki, fontanny i ukwiecone brzegi Singapore River.

Rezerwat Bukit Timah - jedyny większy dziewiczy las deszczowy na świecie.

Miasteczko Dynastii Tang – ogromny park tematyczny wybudowany na przedmieściach Jurang, gdzie starano się odtworzyć stolicę chińskiej dynastii Tang z VII w.

Wyspa Kusu (Pulau Tembakul) – zobaczyć tu można chińską świątynię i Sanktuarium Żółwi.

Merlion Park - znajduje się tu rzeźba przedstawiająca postać będącą w połowie lwem, a w połowie rybą. Owa dziwaczna figura jest symbolem Singapuru.

Fort Canning – twierdza wzniesiona dawniej na brzegu morza, w celach obronnych. Obecnie pełni rolę parku, w którym znajduje się wiele pomników uwieczniających historię Singapuru.

Zdrowie

Osoby planujące wycieczki do Singapuru nie muszą posiadać żadnych świadectw szczepień. Zaleca się szczepienia zabezpieczających przed błonicą, tężcem, wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B oraz tyfusem. W związku ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń wirusem dengi, wywołanych ukąszeniem komarów, zaleca się szczególną ostrożność. Singapur ma bardzo dobrze rozwiniętą służbę zdrowia, lecz koszt opieki medycznej jest bardzo wysoki. Warto przed podróżą zaopatrzyć się w odpowiednią polisę ubezpieczenia zdrowotnego.

Ambasada

Ambasada RP w Singapurze

435 Orchard Road #17-02/03, Wisma Atria, Singapore 238877

tel. (65) 6235 9478 (ext. 102), (65) 6734 0466, fax. (65) 6235 9479

e-mail: [email protected]

www: http://singapore.polemb.pl

Licencja: Creative Commons
2 Ocena