Kolory odgrywają ogromną rolę w praktyce feng shui. Zgodnie z tą filozofią istnieje 8 sektorów, a każdy z nich odpowiada za określoną dziedzinę życia i osobę w rodzinie. Każdy z nich ma też przypisany element, numer oraz gamę kolorów.  Na przykład niebieski symbolizuje nadzieję, harmonię i spokój. 

Data dodania: 2009-09-03

Wyświetleń: 3022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolory odgrywają ogromną rolę w praktyce feng shui. Zgodnie z tą filozofią istnieje 8 sektorów, a każdy z nich odpowiada za określoną dziedzinę życia i osobę w rodzinie. Każdy z nich ma też przypisany element, numer oraz gamę kolorów.

Bez zastosowania właściwych barw cały wysiłek związany z rozplanowaniem mieszkania doborem mebli i detali może okazać się bezcelowy. To kolory jako element wykończenia projektowanie wnętrz najbardziej wpływają na psychikę. Jaki zatem kolor jest odpowiedni do danego wnętrza? Które odcienie najkorzystniej wpływają na różne sfery naszego życia? Według Feng Shiu Yin i Yang uzupełniają się i wpływają na zachowanie w otoczeniu równowagi są odpowiedzialne za nasze nastroje i emocje. Przewaga energii Yin sprawia, że postrzegamy rzeczywistość jako ciepłą i przytulną, a przewaga Yang powoduje odbieranie świata jako chłodnego i nieprzyjaznego. Kolory Yin w feng shui, tzw. kolory zimne to: niebieski, zielony, fioletowy oraz indygo.

Na przykład niebieski symbolizuje nadzieję, harmonię i spokój. Ten kolor wpływa na nas odprężająco i relaksująco. Zielony natomiast jest kolorem młodości, energii i życia. Tymi kolorami powinniśmy otaczać się w pomieszczeniach służących do wypoczynku, np. sypialniach. Ciepłe kolory, takie jak: żółty, pomarańczowy, czerwony i brązowy, czyli kolory Yang są zazwyczaj związane ze zdrowiem, sprytem i powodzeniem. Na przykład kolor pomarańczowy wspomaga kreatywność.

Kolor czerwony z kolei oznacza autorytet i prawdę. Kolory Yang powinny znajdować się w pomieszczeniach dziennych – kuchniach, salonach i jadalniach. Zgodnie z zasadami Feng Shui każda z linii kolorystycznych ma swoje specyficzne oddziaływanie na otoczenie. Znając kolory przyporządkowane do danego sektora, możemy aranżować wnętrza stosując jednocześnie filozofię feng shui, a tym samym wybrać odpowiednie kolory pomieszczeń tak, aby pracowały na naszą korzyść.

Złote i oranże starochińska filozofia łączy z wszechmocą. To kolory cesarzy. Otaczają się nimi osoby mądre tolerancyjne o wybitnej cierpliwości. Pomieszczenia w tych odcieniach są pełne światła energii i witalności. Sprzyjają lepszej pracy motywacji i koncentracji.

Czerwień jest kolorem szczęścia i powodzenia. W Chinach zgodnie z tradycją na czerwono ubiera się panna młoda. Kolor ten wprost kipi energią fascynacją ciepłem i szczęściem. Warto mieć w swoim otoczeniu choć kilka akcentów z tej linii kolorystycznej. Obok czerwieni równie wyraziste są fiolety - barwy związane z bogactwem i religią.

Sypialnia powinna stymulowa nasz organizm do odpoczynku a nie do działania. Gdy jednak lubimy w sypialni intensywne barwy, użyjmy ich w formie wyłącznie dodatków (poduszki, świece, podstawki do kwiatów). Takie detale w kolorach różu lub czerwieni wzmocnią siłę uczuć i pobudzą emocje. Unikajmy także tapet w duże, krzykliwe wzory i odcienie – sprawiaja one, że sypialnia nie będzie charakteryzowa sie spokojem, który warunkuje nasz dobry i zdrowy sen. Najkorzystniej będzie, gdy naszą sypialnię urządzimy w jasnej, stonowanej tonacji w kolorach skóry ludzkiej. Według zasad Feng Shui obok ciepłych barw odpowiednie są takę kolory zieleni i ziemi (kawa z mlekiem, beż, piaskowy, róż, łagodny odcień niebieskiego lub zielonego).

Warto przyjrzeć się kolorom w naszej sypialni. Filozofia Wschodu uważa, że kolor ważnym narzędziem zmiany energii w domu i ma znaczny wpływ na nasze życie. Jeśli więc chcesz odmienić swoje życie zmień kolory w twoim domu. Użyj jasnych, radosnych barw aby poprawić swoje nastroje i emocje.

Jest wiele szkół Feng Shui i metod wykorzystywanych do poprawy aury mieszkania. Nie ma oczywiście danych statystycznych, które potwierdzą pozytywny wpływ Feng Shui na nasze samopoczucie, ale wierzę, że sama wiara w magię zmian i siłę koloru, potrafi czynić cuda. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena