Konstrukcje stalowe, w tym hale stalowe, to projekty użytkowe przeznaczone głównie dla przemysłu. Wykorzystuje się je do różnych celów, jako magazyny, hale handlowe, targowe, lecz również sportowe.

Data dodania: 2009-08-31

Wyświetleń: 2598

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak widać hale stalowe spełniają wiele funkcji, dlatego ich budowa tylko pozornie jest taka sama. Pomimo że konstrukcje stalowe powstają według tych samych reguł, są projektowane dla każdego klienta indywidualnie, ze szczegółowym uwzględnieniem jego potrzeb.

Konstrukcje stalowe, a co to takiego?

Dziś hale stalowe stały jednym z podstawowych elementów krajobrazu przemysłowego. Usługi, handel, logistyka to tylko niektóre z branż, gdzie na szeroką skalę stosuje się konstrukcje stalowe. Aby docenić zalety jakie dają nam nowoczesne hale, należy spojrzeć w przeszłość, tę bliższą i tę trochę dalszą. Jeśli chodzi o historię najnowszą, tutaj przez długi czas, jako magazyny lub hale produkcyjne, wykorzystywano ciężkie, masywne budynki z cegły, bądź innych materiałów o zbliżonej trwałości. Niektórych nie stać było na taki luksus, więc budowali konstrukcje drewniane. Lekkie hale stalowe, a co to takiego? Można je zbudować w 30 dni? Przestań pan marzyć, tak się nie da - powiedziałby wówczas niejeden budowniczy. Tymczasem dzisiaj podstawowe konstrukcje stalowe bez żadnego problemu powstają w około miesiąc.

Kiedy hale stalowe nie istniały

Cofnijmy się jednak jeszcze dalej w przeszłość, gdy transport, logistyka, hale stalowe nie istniały w świadomości ludzi. Jak sobie wtedy radzono? Otóż powstawały „magazyny" oraz „hale" budowane przez ludzi przy użyciu naturalnych materiałów. Żywność przechowywano zakopując ją w ziemi, produkowane przedmioty, a także hodowane zwierzęta trzymano w specjalnych konstrukcjach z piasku, gliny oraz drzewa. Wszystkie te budowle były niedopracowane i nietrwałe. To krótkie spojrzenie w minione epoki chyba każdemu, choć trochę, uświadomiło jak użyteczne są lekkie, ale wytrzymałe konstrukcje stalowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena