Dowiedz się jak i co ile przesadzać kaktusy doniczkowe. Jakimi zasadami należy się kierować aby rośliny nie straciły swojej żywotności. Kiedy można pierwszy raz podlać przesadzoną roślinę?

Data dodania: 2009-08-24

Wyświetleń: 6151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kaktusy nie mają wygórowanych wymagań jeżeli chodzi o przesadzanie. Mniejsze kaktusy należy przesadzać bowiem co dwa, trzy lata, natomiast większe wystarczy przesadzać co cztery, pięć lat. Warto też zadbać, by nasze rośliny miały odpowiednie doniczki. W przypadku kaktusów najlepsze są doniczki plastikowe. Są łatwe do utrzymania w czystości, ponadto prostokątne zajmują mało miejsca. Ale co najważniejsze, korzenie kaktusów nie będą wrastać w ścianki doniczek – co dzieje się w przypadku doniczek glinianych, które jeszcze do niedawna były uważane za doskonałe do uprawy kaktusów.

Przy przesadzaniu należy zadbać o wilgotność podłoża – dzięki temu sprawniej wyjmiemy roślinę i unikniemy połamania jej korzeni oraz cierni. Kaktusy należy wyjmować bardzo ostrożnie, by ich nie uszkodzić, bowiem grozi to nawet uschnięciem rośliny. Nowa doniczka nie może być zbyt duża, a rośliny nie powinniśmy wkładać za głęboko. Ważna rada dla początkujących hodowców – po przesadzeniu roślin nie należy podlewać. Musimy bowiem odczekać jakiś czas, najlepiej około dwóch, trzech tygodni, gdy zacznie ona wzrastać i dopiero wówczas możemy ją podlać, ale nie zbyt intensywnie. Przy przesadzaniu, by nie uszkodzić cierni i tym samym nie pokaleczyć rąk, można dodatkowo obwinąć roślinę szmatką, i w ten sposób ją przesadzać. Dzięki temu delikatnie wyjmiemy kaktusa, nie niszcząc rośliny i nie raniąc swych dłoni. Po przesadzeniu dobrze też jest uprawiać kaktusy w nieco ciemniejszym miejscu, osłaniając je przed promieniami słonecznymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena