Od dłuższego czasu w Polsce, wypożyczenie samochodu nie stanowi już problemu. Pozostaje tylko zastanowić się gdzie chcemy pojechać i dopasować dla siebie samochód, który sprosta naszym wymaganiom.

Data dodania: 2009-08-16

Wyświetleń: 2491

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

       Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszą się wypożyczalnie samochodów. Głównym motorem napędzającym tę branżę jest rosnący z roku na rok ruch generowany przez turystów odwiedzających Polskę jak i rodaków w odwiedziny do swoje rodziny. Aktualnie większość wypożyczalni posiada tak obszerną ofertę dla klienta, że wynajem samochodu spełniającego stawiane mu oczekiwania nie stanowi obecnie żadnego problemu. Cena wynajmu samochodu powiązana jest z klasą, do której został przyporządkowany.
Dla przykładu Ford Focus kwalifikowany jest do klasy C+ i jego cena wynajmu za jedną dobę wynosi ok. 180 zł. Wynajmując ten sam samochód na tydzień zapłacimy już tylko 130 zł za dobę. Powoli standardem staje się posiadanie przez wypożyczalnie specjalnej wykonanej strony internetowej, która pozwala dokonać pełnej rezerwacji samochodu bez ruszania się z domu.
Praktyka wskazuje, że wynajmując samochód powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwesti:

1. Ubezpieczenie samochodu.
Czy jest zawarte w cenie oraz co zawiera ?
Częstą stosowaną praktyka jest wliczanie do ceny samochodu ubezpieczenie o zakresie częściowym. Niestety koszt pełnego ubezpieczenia zmuszeni jesteśmy dopłacić przed samym odbiorem samochodu czyli wtedy kiedy nie ma czasu na jakiekolwiek zmiany swojej decyzji.

2. Limit kilometrów
Wynajem samochodu z małym limitem kilometrów powoduje czasami otrzymanie dodatkowych rachunków za nadprzebieg względem umowy.

3. Paliwo
Praktykowane są dwie możliwości rozliczenia paliwa - zwrot z pełnym lub z pustym bakiem. Drugie rozwiązanie jest oczywiście dla klienta niekorzystne. Jednak często w trakcie ustalania ostatecznych warunków wynajmu przedstawiciele wypożyczalni dokonują zmian sposób rozliczenia na korzyść wynajmującego.

4. Dokładna werfyfikacja stanu techniczne samochodu (przynajmniej z zewnątrz).
Zwrócenie uwagi pod kątem wgnieceń czy zarysowań oraz zgodność wyposażenia wg otrzymanych dokumentów pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów zwłaszcza, gdy nie wykupiliśmy pełnego ubezpieczenia samochodu.

Planując po raz pierwszy wynajem samochodu dobrze jest skorzystać z z dużych renomowanych firm (np. Avis czu Hertz), gdzie jakość samochodów i warunki umowy z reguły są na właściwym poziomie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena