Nowoczesny dom musi być ekologiczny, zgodny z naturą, przyjazny dla mieszkańców i... wygodny. To wszystko zagwarantować mogą tylko specjalnie dobrane systemy pozyskiwania energii, ogrzewania, a także utylizacji odpadów oraz ścieków.

Data dodania: 2007-06-05

Wyświetleń: 4520

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku pojawiają się coraz lepsze i tańsze urządzenia tego typu. Jedne z nich to pełnobiologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pozwalają one na zagospodarowanie ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, a w efekcie – na obniżenie wydatków na ich utylizację. Oczyszczalnie takie staną się zapewne w niedalekiej przyszłości powszednim, ale istotnym elementem każdego w pełni ekologicznego domu.

Oprócz przydomowych oczyszczalni ścieków bardzo interesujący produkt stanowią pompy ciepła. Pozwalają one, dzięki odzyskowi ciepła, na znaczące, rzędu kilkudziesięciu procent, obniżenie kosztów ogrzewania. Inwestycja w pompy ciepła zwraca się zatem bardzo szybko. Urządzenia te pozyskują energię zgromadzoną w podłożu i wykorzystują ją w celu ogrzewania budynków. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste – ochrona środowiska, mniejsze wydatki na ogrzewanie, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy nie sprawiają problemów podczas instalacji, a ich eksploatacja jest bezproblemowa. Urządzenia objęte są zresztą wieloletnią gwarancją.

Kolejny, równie ważny element wyposażenia w pełni ekologicznego domu, stanowi ogrzewanie podłogowe. Eliminuje ono tradycyjne grzejniki. Ponadto pozwala na uzyskanie sporych oszczędności, zmniejszając wydatki na energię. Sporą zaletę stanowi stabilny rozkład temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu, a także utrzymanie stałej wilgotności powietrza. Ważna jest także duża żywotność instalacji, o wiele większa większa niż w przypadku zwykłych grzejników. Zalet jest więc wiele, a to oznacza, że naprawdę warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w niemal każdym domu!                                                                                                                             

Licencja: Creative Commons
0 Ocena