Wszelkiego rodzaju roboty drogowe wymagają stosownych oznaczeń, które będą informowały kierowców o charakterze utrudnień na drodze. Niezwykle popularnym i szeroko stosowanym narzędziem są tutaj pachołki drogowe.

Data dodania: 2009-08-07

Wyświetleń: 3892

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszelkiego rodzaju roboty drogowe wymagają stosownych oznaczeń, które będą informowały kierowców o charakterze utrudnień na drodze i wyznaczą bezpieczny tor jazdy.
Jednym z podstawowych narzędzi używanych przez drogowców w tym celu to pachołki drogowe. Są one używane najczęściej podczas wykonywania szybko postępujących robót drogowych, takich jak malowanie pasów czy naprawa barier ochronnych.
Pachołki drogowe są wykorzystywanie również do oznaczania skosów oraz miejsc niebezpiecznych, chociaż w tym wypadku popularniejsze są różnego rodzaju barierki i odblaskowe ograniczniki. Z racji swojej niewielkiej masy oraz rozmiarów zastosowanie pachołków jest jednak ograniczane raczej do sytuacji doraźnych.
Zwykły pachołek drogowy ma zazwyczaj około 75 cm wysokości i masę 3 kg do 5 kg. Z racji swojej konstrukcji: szerokiej podstawy i niskiego punktu ciężkości nawet silne podmuchy powietrza nie zagrażają jego przesunięciu lub przewróceniu.
Pachołki mimo swoich niewielkich rozmiarów mogą również być nośnikami oznakowania. Najczęściej spotykanym jest nakaz jazdy lewą lub prawą stroną (to zapewne widział każdy przy okazji oznakowania dużych wyrw w asfalcie na polskich drogach) lub różnego rodzaju znaki ostrzegawcze. Oprócz znaków, pachołki drogowe mogą być również nosicielami sygnalizacji świetlnej w postaci pulsacyjnych, pomarańczowych świateł ostrzegawczych. W tej formie można je spotkać najczęściej przy wyznaczaniu skosów podczas robót drogowych.
Tym jednak co przemawia najmocniej, oprócz funkcjonalności, za szerokim zastosowaniem pachołków w różnego rodzaju sytuacjach drogowych jest z pewnością konkurencyjna i niska cena.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena