Różnice między e-commerce i e-biznesem są często trudne do zdefiniowania. Na prośbę czytelnika podaję definicje i różnice między e-biznesem a e-comerce powołując się na definicje ekspertów... Tych, których interesuje e-biznes i e-marketing, prawdopodobnie znajdą pomocne artykuły w kategorii: marketing internetowy

Data dodania: 2007-06-05

Wyświetleń: 13134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy ecommerce jest e-biznesem, ale nie każdy e-biznes to e-commerce.
Chciałabym jasno zdefiniować i uwydatnić różnice między e-biznesem, a e-commerce.


E-commerce - handel w sieci, czyli bezpośrednia sprzedaż produktów lub usług przez Internet. E-commerce to sprzedawanie za pośrednictwem aukcji internetowych czy sklepów internetowych i wszystkie czynności, bezpośrednio wspierające sprzedaż.Niektórzy eksperci podają dla ułatwienia, że e-commerce to te procesy, które w sposób bezpośrednio angażują pieniądze.
Oto przykłady e-commerce i e-biznesu


Prowadzenie youtube.com jest e-biznesem.

Każdy sklep internetowy (np. amazon.com, paskudy.pl) to e-commerce, no i oczywiście e-biznes. Sprzedawanie przez internet to e-commerce.

Prowadzenie bloga firmowego/biznesowego jest e-biznesem (np. www.bednarek.eu; blog może skutecznie i przekonywująco przybliżyć firmę, usługi oraz np. pomagać i doradzać osobom, które szukają takich informacji, klientom istniejącym i potencjalnym). Taki blog często wpływa na relacje z klientami, znajomość marki, kreowanie wizerunku eksperta, sprzedaż, zadowolenie klientów i relacje z klientami. Nie jest to jednak e-commerce.
Z handlem elektronicznym mamy do czynienia, gdy dokonujemy zakupów w sieci, zamawiami kwiaty przez internet, kupujemy/sprzedajemy na allegro (możemy płacić przelewem, mtransferem, za pobraniem, itd.)


E-biznes to o wiele szersze pojęcie.
E-biznes to nie tylko handel w sieci, czyli sprzedaż produktów i usług. E-biznes działalność nastawiona na generowaniu zysków, obniżaniu kosztów działalności tradycyjnej, to także kontakty z klientami przez Internet, serwisowanie i przyjmowanie reklamacji przez Internet. E-biznes może od Ciebie wymagać zatrudnienia pracowników wspierających działalność komercyjną w Internecie. E-biznes to całokształt procesów i czynności wewnątrz firmy: motywacja pracowników, nabór i zarządzanie firmą, która działa przez Internet.
E-biznes to prowadzenie biznesu w sieci. Często jest to tańszy sposób na dotarcie do partnerów biznesowych i klientów oraz tańsza forma promocji i reklamy.

Słowo e-biznes zostało pierwszy raz użyte w 1997 roku, kiedy to IBM wprowadził kampanię tematyczną z nim związaną. Myślę, że to właśnie definicja różnicy e-biznesu i e-commerce podana przez menadżera IBMu będzie Wam bardzo pomocna i najbardziej wiarygodna.


Poniżej wiarygodna definicja menadżera IBMu różnic między e-commerce i e-biznesem."Irving Wladawsky-Berger, general manager of IBM's Internet Division, defines the difference between "e-commerce" and "e-business": "E-commerce is all about buying and selling (on the Internet) and all the processes that support buying and selling, such as advertising, marketing, customer support, credit-card activities and the like. E-business, in addition to encompassing e-commerce, includes lots of applications to help business run more efficiently. It also includes more internal applications for linking employees together and helping employees work more productively.

E-business also involves publishing and accessing information. So e-commerce and e-business are two halves of the same coin. E-business is the grand strategy, and e-commerce is an extremely important subset of e-business."


(Investor's Business Daily 4 Nov.)

Licencja: Creative Commons
5 Ocena