Jeśli Hiszpania to Barcelona, jeśli Barcelona to Sagrada Familia i Gaudi....

Data dodania: 2009-07-29

Wyświetleń: 1709

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hiszpania latem to katalońskie wybrzeża, modne i pełne turystów. Katalonia z kolei to Gaudi a Gaudim szczyci się przede wszystkim Barcelona.
Przy okazji plażowego wypoczynku warto choć na chwilę zajrzeć do tego miasta – ogrodu, by przekonać się na własne oczy, na czym polega geniusz architekta uznawanego za jedną z najbardziej oryginalnych i twórczych postaci wszech czasów.

Ogrom wrażeń estetycznych, przy stosunkowo niskim budżecie zapewnia tanie latanie z popularnymi liniami niskobudżetowymi. Bilety lotnicze to koszt rzędu kilkuset złotych, a odpowiednio wcześnie dokonana rezerwacja i systemy promocji stosowane przez tanie linie lotnicze, mogą ten koszt zredukować praktycznie od minimum (nawet 300 – 400 złotych za przelot w obie strony - wiem, bo za tyle właśnie tam poleciałam!).

Wróćmy jednak do architektury.

Barcelońskie dzieła Gaudiego to obraz natury w ujęciu symbolicznym i ... postępowym. Są tak doskonale wkomponowane w przyrodę, że wręcz stanowią jedność z roślinami i ukształtowaniem terenu. Sztandarowe barcelońskie budowle to (oprócz Sagrady Familii): Park Guel i Casa Batllo.

Park Guell jest idealnie wbudowany w pejzaż , momentami trudno ocenić, który jego element stworzyła natura, a który jest dziełem rąk ludzkich. Architekturę przystosowano do krajobrazu tworząc ścieżki, alejki, kolumnady, które wyglądem przypominają jaskinie i „rzeźby” typowo górskie tj. trawersy i granie. Z założenia park miał być miejscem odpoczynku i rozrywki, ale jego walory estetyczne, oryginalność i bogactwo form sprawiają, że dziś jest on miejscem obleganym głównie przez turystów.

Casa Batllo to kolejny zlepek naturalnych zapożyczeń: z jednej strony rysuje się na kształt ogromnych nóg słonia (kolumny), z innej ptasich gniazd zawieszonych na skale, a kolorowe płytki na fasadzie budynku do złudzenia przypominają rybie łuski.
Całość nie sprawia wrażenia melanżu o niewiadomym pochodzeniu, poszczególne elementy i wszystkie zaskakujące ornamenty pojawiają się powoli, w miarę oglądania i odkrywania budynku.

Te dwa dzieła to oczywiście jedynie skromny przedsmak, możliwych do obejrzenia, barcelońskich kompozycji architektonicznych Gaudiego.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena