Dowiedz się, którą kosiarkę wybrać do swojego ogrodu.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 4548

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiednie dbanie o przydomowy trawnik w dużej mierze opiera się na jego regularnym koszeniu. Warto więc zainwestować w dostosowaną do naszych potrzeb kosiarkę. Sklepy oferują dziś naprawdę szeroki wybór kosiarek. Różnią się one nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością.
Nie w każdej sytuacji kupno drogiego sprzętu sprawdzi się. Jeśli nasz trawnik jest mały nie będzie potrzeby kupowania drogiej kosiarki spalinowej. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się mniej hałaśliwe i tańsze w eksploatacji kosiarki elektryczne.
Czym należy się kierować kupując kosiarkę? Głównym kryterium wyboru powinna być wspomniana wyżej wielkość powierzchni trawnika, rodzaj trawy (czy wymaga częstego koszenia) oraz dostęp do źródła zasilania.
Przy niewielkim trawniku doskonale mogą sprawdzić się podkaszarki, spalinowe bądź elektryczne. Podkaszarki to sprzęt, dzięki któremu w łatwy sposób kosić można trawę w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych kosiarek, czyli wzdłuż krawężników, murków, między krzewami i rabatami.
Kosiarki do trawy mogą być rotacyjne i bębnowe. Kosiarki bębnowe sprawdzają się przy cięciu trawników dekoracyjnych, ponieważ dzięki nożom osadzonym na bębnie koszą równo i precyzyjnie. Koszą bardzo nisko, na 2,5 - 3 cm. Tego typu kosiarki do trawy natomiast nie specjalnie nadają się do cięcia wysokiej trawy. Tu polecamy kosiarki rotacyjne, których płaskie, profilowane noże obracają się wokół pionowej osi. Świetnie nadają się do trawników, które nie są koszone regularnie.
Jednym z podstawowych warunków prawidłowej eksploatacji kosiarki jest ostrzenie noży. Tępe noże mogą bowiem nadszarpywać blaszki liściowe traw, co powoduje jej żółknięcie. Noże można oddawać do ostrzenia w specjalnych punktach.
Kosiarki do trawy mogą mieć napęd ręczny, silnik elektryczny bądź też spalinowy. Kosiarki ręczne oczywiście są najtańsze. Bardzo dobrze sprawdzają się przy małych, mniejszych niż 50 m kw. trawnikach. Kosiarki do trawy z silnikiem elektrycznym są z kolei tańsze i cichsze od spalinowych ale nie mają zbyt dużej mocy. Dlatego zwykle zaleca się je do trawników o powierzchni do 500 m kw.
Przy tego rodzaju sprzęcie sporym utrudnieniem jest dostęp do źródła zasilania. Kabel ma 25 m, a im jest dłuższy tym bardziej spada napięcie a kosiarka nie pracuje na pełnych obrotach. Optymalnym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe, najdroższe, ale doskonale sprawdzające się na większych powierzchniach, nierównościach oraz mokrej trawie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena