Pizza i spaghetti są światowymi symbolami tego kraju. Bardzo dobrze kojarzy się z nim przestępcza organizacja - mafia, choć naród tworzą ludzie mocno religijni. Jednak Włochy to również kolebka zaawansowanej cywilizacji i europejska ojczyzna artystycznej muzyki - to zaś, połączone z pięknymi pejzażami regionów śródziemnomorskich, czyni je doskonałym miejscem wypoczynku.

Data dodania: 2009-07-25

Wyświetleń: 1939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podboje w imię postępu

Historia Włoch zaczyna się wraz z historią Rzymu, którego władcy stworzyli przed wiekami imperium sięgające Hiszpanii, Afryki i Azji Mniejszej. Wysoko rozwinięta kultura Rzymian zapewniła im dominację nad innymi ludami - głównie Europy - które zostały podbite w wyniku częstych i dalekich wypraw. Choć Cesarstwo Zachodniorzymskie legło w gruzach w V wieku, pobite przez Germanów, kraj podniósł się z upadku. Rozkwitało pomimo wewnętrznych sporów, nigdy nie osiągając jednak minionych gargantuicznych rozmiarów. Podzielony kraj zjednoczył się w XIX w., a niedługo potem zaczął zakładać kolonie. Błędna decyzja o poparciu III Rzeszy w drugiej wojnie światowej ponownie zastopowała jego rozwój, lecz mimo tego Włochy należą dziś do grupy ośmiu najbogatszych państw świata.

Włochy są krajem miłośników sztuki. To w Italii powstała opera, a w Rzymie stworzono zalążki śpiewów liturgicznych. Stamtąd pochodzą skrzypek Stradivarius, kompozytorzy Verdi, Paganini oraz Monteverdi, poeta Dante i literat Umberto Eco. Współcześnie natomiast Włochy słyną ze sportu - są ojczyzną znanych klubów piłkarskich: Juventusu Turyn, AC Milanu oraz Interu Mediolan. Lubiana na całym świecie jest włoska kuchnia, w której dominują rozmaite warzywa i przyprawy - takie jak oregano, bazylia i tymianek.

Włoska różnorodność

Turyści znajdą we Włoszech wiele ciekawych miejsc, bowiem jest to kraj zróżnicowany i malowniczy. Oprócz wielkich, pełnych zabytków miast, Rzym czy Mediolan, wielką przyjemność sprawiają wizyty na prowincji - tam bowiem mnóstwo jest gajów porastających pagórkowate, słoneczne tereny, sadów oraz winnic. Otaczające półwysep apeniński Morze Śródziemne pozwala natomiast miło spędzić czas na złotych plażach, gdzie można kąpać się w przejrzystej, ciepłej wodzie.

We Włoszech warto zobaczyć choć część z ogromu słynnych na całym świecie zabytków, takich jak Koloseum, zamek Sforzesco krzywa wieża w Pizie, katedra Duomo we Florencji czy kościół Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Obowiązkowo należy zwiedzić także Wenecję - słynne poprzecinane kanałami miasto, leżące na stu siedemnastu małych wysepkach. Równie wiele atrakcji oferuje Sycylia -wyspa, której stolicą jest miasto Palermo.

Przewozy do Włoch

Podróżować przez piękne regiony Italii można na wiele sposobów, lecz tylko jeden pozwala z bliska zobaczyć wszystkie tamtejsze wspaniałości. Autokary do Włoch wyjeżdżają z każdego większego miasta w Polsce kilka razy w tygodniu, stanowią więc łatwo dostępny i przyjemny środek transportu. Bilety autokarowe do Włoch można nabyć już za ok. 300 zł od osoby, choć w przypadku biletów powrotnych oferowane są zniżki.

Więcej informacji o kraju można znaleźć na oficjalnej stronie polskiej ambasady we Włoszech, której pracownicy służą pomocą turystom w przypadku poważniejszych problemów. Witryna placówki znajduje się pod adresem www.rzym.polemb.net, a jej dane teleadresowe to:

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny: Jerzy Chmielewski
Via P.P.Rubens, 20
00197 ROMA
tel: +39 06.36204200
e-mail: [email protected]

mp
Licencja: Creative Commons
0 Ocena