Choroby układu oddechowego, a w szczególności górnych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli są jednymi z najpoważniejszych chorób na które może zachorować człowiek. Niewłaściwe ich leczenie lub też jego brak może prowadzić do poważnych komplikacji i powikłań, trwałego kalectwa a nawet śmierci.

Data dodania: 2009-07-20

Wyświetleń: 5852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choroby układu oddechowego, a w szczególności górnych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli są jednymi z najpoważniejszych chorób na które może zachorować człowiek. Niewłaściwe ich leczenie lub też jego brak może prowadzić do poważnych komplikacji i powikłań, trwałego kalectwa a nawet śmierci. Najczęściej stosowaną metodą do leczenia tego typu chorób jest inhalacja.

Inhalacja nazywana również wziewaniem polega na wprowadzaniu do organizmu leków przeciwzapalnych, antybiotyków oraz leków odkrztuśnych w postaci oparów do dróg oddechowych. Pacjent poddany leczeniu inhalacyjnemu wdycha bogatą w minerały parę wodną lub aerozole i roztwory leków w postaci pary.

Sposoby inhalacji

Istnieją dwa bardzo popularne sposoby inhalacji stosowane w leczeniu różnego rodzaju chorób. Pierwszym z nich polega na wdychaniu pary wrzącego roztworu leku lub pary wodnej zawierającej substancje mineralne. Inhalacja parowa jest sposobem tradycyjnym stosowanym od wielu lat. Bardzo często stosuje się ją w sanatoriach i uzdrowiskach. Zaletą inhalacji tego typu jest możliwość stosowania jej wobec kilu a nawet kilkunastu pacjentów jednocześnie. Inhalacja grupowa to jeden z bardzo popularnych zabiegów stosowanych w uzdrowiskach. Odbywa się ona w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach i trwać może od 10 do 35 minut. Podczas zabiegów grupowych stosowana jest woda zawierająca substancje mineralne. Para roztworów leków stosowana jest w przypadku inhalacji indywidualnej.

Odmianą tego typu wziewania jest tzw. inhalacja naturalna. Polega ona na wdychaniu powietrza bogatego w składniki mineralne takiego jak powietrze morskie lub powietrze w otoczeniu tężni. Jest to bardzo popularny zabieg wchodzący w skład programu klimatoterapii (leczenie poprzez zmianę klimatu) oraz balneoterapii (leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe).

Drugim sposobem wziewania leków jest tzw. inhalacja mechaniczna. Zabieg ten wykorzystuje różnego rodzaju inhalatory. Tradycyjne inhalatory wytwarzają parę leków poprzez podgrzanie roztworu leku. Coraz częściej jednak stosuje się jednak inne, dokładniejsze metody rozpylania leku. W tym celu wykorzystuje się inhalatory o zasilaniu elektrycznym które za pomocą ultradźwięków lub pneumatyki rozbijają strukturę płynu na mikroskopijne kropelki, które są lepiej wchłaniane przez oskrzeliki i pęcherzyki płucne. Dzięki uzyskaniu bardzo drobnych cząsteczek metoda ta jest obecnie najskuteczniejszym sposobem inhalacji i powoli wypiera tradycyjne inhalatory parowe. Zabieg za pomocą inhalatorów tego typu może być stosowany jedynie indywidualnie. Podczas tego typu zabiegu wykorzystuje się leki rozkurczające, ułatwiające odkrztuszanie, przeciwzapalne oraz antybiotyki.

Działanie inhalacji oraz jej wykorzystanie w leczeniu

Inhalacja może być zarówno metodą leczniczą jak również profilaktyczną. Jako metoda leczenia wykorzystywana jest do leczenia głównie chorób układu oddechowego oraz skóry. Najczęstszymi chorobami, do leczenia których stosowane jest wziewanie są przede wszystkim astma, zapalenie płuc, mukowiscydoza, przewlekle stany zapalne dróg oddechowych i wielu innych. Bardzo często jako zabieg profilaktyczny mający na celu zapobiegnięcie występowania różnego rodzaju chorób układu oddechowego.

Inhalacja to metoda leczenia i profilaktyki, która stosowana jest wobec osób w każdym wieku. Szczególne zastosowanie znajduje ona w leczeniu chorób dziecięcych oraz osób starszych, rzadziej w przypadku osób w średnim wieku. Jest to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia objawowego chorób górnych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli oraz innych patologicznych stanów dróg oddechowych. Zastosowanie tej metody profilaktyki u dzieci zmniejsza prawdopodobieństwo występowania infekcji. To sposób na leczenie zarówno dziedzicznych chorób układu oddechowego oraz chorób zakaźnych i infekcji.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena