Analiza popularności gier MMORPG na przykładach World of Warcraft i Metin2. Zastosowanie narzędzia Google trends do mierzenia popularności gier Massive Multiplayer Online.

Data dodania: 2009-07-18

Wyświetleń: 2949

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy grając w swoją ulubioną grę Massive Multiplayer Online zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda jej popularność na tle innych tutułów, interesowało cię jak dużo rodaków się w nią zagrywa w porównaniu z innymi tytułami dostępnymi na rynku, a może po prostu miałeś dość aktualnego tytułu i szukałeś nowych wyzwań, nowych popularnych produkcji?

W każdym z powyższych przypadków z pomocą przychodzi Google Trends, narzędzie służące do oceny aktualnej popularności słów kluczowych wpisywanych przez internautów do przeglądarki Google. To ono w dużej mierze pomoże nam określić wzięcie jakim w danym momencie ma interesująca nas gra.

Zapewne gdy pisze o grach MMORPG większość z was ma przed oczyma World of Warcraft, jednak porównajmy tą grę z inna, lecz darmową sieciówką jaką jest Metin2. Przechodzimy do Google trends i wpisujemy nasz słowa kluczowe czyli: World of Warcraft, Metin2 – co się okazuje? Już od połowy stycznia 2009 roku więcej internautów za frazę bardziej interesującą wybrało Metin2. Czy zatem ta gra jest popularniejsza na świecie? Nic bardziej mylnego ponieważ produkt Blizzarda możemy także opisać w skrócie jako „WoW”.

Tym razem porównajmy więc frazy WoW i Metin2. Tu już widać zdecydowaną, trzy a nawet czterokrotną przewagę gry World of Warcraft. Najpewniej zdecydowana większość społeczności woli po prostu używać w przeglądarce tych trzech liter – wszakże język internautów charakteryzuje się duża skrótowością, powodowaną chęcią szybszego przekazu informacji.

Teraz jak te dane mają się do rynku Polskiego? Tym razem zamiast „All regions” zaznaczamy „Poland” a do analizatora wpisujemy zarówno Metin2 jak i Wolrd of Warcraft oraz WoW. Widzimy, że u nas zdecydowanie największą popularnością cieszy się gra ze stajni GameForge – Metin2. To ona w zaledwie dwa lata po premierze podbiła serca dziesiątek tysięcy polskich graczy MMORPG.

Oczywiście powyższe wskazówki możemy zastosować w każdej z innych interesujących nas gier, dzięki temu możemy w łatwy i przystępny sposób porównać naszą ulubioną grę z produkcjami innych wydawców.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena