Wybór Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu zbliżenie wszystkich miast europejskich, rozszerzenie współpracy kulturalnej między miastami oraz państwowymi i prywatnymi przedstawicielami kultury. Inicjatywa ma pokazać bogactwo, różnorodność, pokrewieństwo i jednocześnie pogłębić wzajemną znajomość kultur miast kandydujących.
W ramach realizacji celów miasta będą m.in.: współpracować w zakresie organizacji imprez kulturalnych, popierać wspólne projekty, wzmacniać związki między przedstawicielami kultury miast kandydujących, organizować imprezy kulturalne. Wszystkie te działania odbywać się będą pod patronatem Parlamentu Europejskiego.
W latach 2005-2019 dwadzieścia siedem państw członkowskich będzie kolejno pełnić rolę gospodarza Obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku będą to Litwa (Wilno) i Austria (Linz). W 2016 roku tytuł zostanie przyznany jednemu z miast z Hiszpanii i Polski. W rankingu polskich miast znalazły się: Gdańsk, Łódź, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.
W 2009 roku powstała platforma internetowa, która promuje inicjatywę wyboru Europejskiej Stolicy Kultury oraz daje możliwość internetowego oddania głosu na ulubione miasto. Drodzy Internauci, wszystko w Waszych rękach. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Głosujcie na najlepsze Waszym zdaniem miasto w Polsce, takie, które stanie na wysokości zadania i pokaże niepowtarzalny, bogaty i różnorodny charakter naszego kraju.
Nie trzeba chyba podkreślać jakie profity stoją za wyborem Europejskiej Stolicy Kultury. Dla wybranego miasta wiąże się to ze wzmocnieniem wizerunku w kraju i za granicą, wzrostem liczby turystów, rozwojem turystyki kulturalnej, wzrostem atrakcyjności miasta dla inwestorów czy w końcu stworzeniem nowych miejsc pracy.