Zęby pełnią dla człowieka bardzo ważną rolę. To przede wszystkim pierwszy z elementów układu pokarmowego, pomagający w spożywaniu pokarmów, ale również bardzo ważny element dla prawidłowej wymowy i artykulacji. Zdrowe i ładne zęby mają również znaczenie estetyczne.

Data dodania: 2009-07-03

Wyświetleń: 9337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zęby pełnią dla człowieka bardzo ważną rolę. To przede wszystkim pierwszy z elementów układu pokarmowego, który pozwala na gryzienie i rozdrabnianie spożywanego pokarmu. To również bardzo ważny element dla prawidłowej wymowy i artykulacji. Zdrowe i ładne zęby mają również znaczenie estetyczne. Te właśnie funkcje sprawiają, że dbanie o zdrowie i wygląd zębów jest bardzo ważne i jest jednym z kluczowych elementów higieny.

Bardzo często różne nieszczęśliwe okoliczności, zła dieta jak również wiek mogą wpłynąć na utratę znacznej części bądź całości uzębienia. Nie należy się jednak zbytnio martwić. Współczesne zaawansowanie stomatologii pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu. Istnieją dwie podstawowe techniki uzupełniania braków w uzębieniu a mianowicie implantologia i protetyka.

Implantologia

Pierwsza z wymienionych technik czyli implantologia jest znacznie młodsza od drugiej jednak jej popularność jest bardzo duża i ciągle rośnie. Technika ta polega na uzupełnianiu uzębienia wykorzystując implanty zębów. Implantologia jest techniką znacznie efektywniejszą jednak koszty założenia implantów są odpowiednio wyższe do tych związanych z protezą. Pomimo tego jednak, że koszty implantów są dość znaczne, to stosunek ceny do otrzymanych korzyści jest bardzo atrakcyjny.

Zabieg implantologiczny polega na miejscowym znieczuleniu a następnie umieszczeniu w kości w miejscu utraconego zęba sztucznego korzenia wykonanego z tytanu. Do produkcji konstrukcji implantów stosuje się tytan z racji jego wysokiego stopnia biokompatybilnoci. Widoczna cześć zęba jest przygotowywana pod okiem lekarza w laboratorium protetycznym

Przywrócenie poprzedniego stanu uzębienia jest przede wszystkim trwałe. Istnieją implanty, które można usuwać z jamy ustnej jednak są one znacznie mniej popularne od trwałych. Implantologia przywraca zębom estetyczny wygląd oraz pełną funkcjonalność. W przeciwieństwie do osób noszących protezy osoby które zdecydowały się na implanty nie muszą unikać produktów ziarnistych czy też produktów zawierających orzeszki.

Za pomocą implantów możliwe jest odtworzeni zarówno pojedynczych zębów jak również znacznie większych ubytków, a nawet całego uzębienia. Po ich wszczepieniu pacjent czuje się tak jakby znów miał swoje naturalne zęby. Stosowanie implantów ma zarówno znaczący wpływ na poprawę zdrowia pacjenta, ale również jego samopoczucia. Implanty pozwalają im przede wszystkim na swobodny uśmiech oraz na niczym nie skrępowaną komunikację z innymi.

Protetyka

Równie popularną techniką uzupełniania braków w uzębieniu jest protetyka. Polega ona na odtwarzaniu naturalnego stanu uzębienia za pomocą specjalnych uzupełnień protetycznych. Wśród protez można wyróżnić takie ich rodzaje jak protezy stałe oraz protezy ruchome. Uzupełnienia protetyczne produkowane są z różnych materiałów. Najczęściej protezy stałe to uzupełnienia ceramiczne. Ruchome uzupełnienia protetyczne produkowane są z nylonu lub akrylu. Podobnie jak w przypadku implantów każda proteza jest przygotowywana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od jego potrzeb oraz budowy jego jamy ustnej.

Popularność protez wynika w znacznym stopniu z niższej niż w przypadku implantów ceny jej przygotowania. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na protezy. Funkcjonalność protez, w szczególności ruchomych jest znacznie niższa niż w przypadku implantów. Osoby noszące ruchomą protezę uzębienia powinny unikać gum do żucia, orzeszków, słonecznika i innych produktów ziarnistych.

Protezy czy implanty

Wybór pomiędzy implantami a protezą należy tylko i wyłącznie do osoby, która będzie je nosić w przyszłości. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak budżet, który jesteśmy w stanie poświęcić, osobiste przyzwyczajenia, zalety i funkcjonalność obu tych środków oraz wiele innych czynników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena