Spośród wielu wartości dla każdego rodzica najważniejszą jest zdrowie jego dziecka Każdorazowo choroba dziecka ma znaczący wpływ na zmianę trybu życia wszystkich członków rodziny. wszyscy członkowie rodziny angażują się w chorobę dzieląc między siebie obowiązki takie jak podawanie leków czy wizyty u pediatry.

Data dodania: 2009-06-30

Wyświetleń: 3321

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spośród wielu wartości dla każdego rodzica najważniejszą jest zdrowie jego dziecka Każdorazowo choroba dziecka ma znaczący wpływ na zmianę trybu życia wszystkich członków rodziny. wszyscy członkowie rodziny angażują się w chorobę dzieląc między siebie obowiązki takie jak podawanie leków czy wizyty u pediatry.

Każdy z rodziców powinie nauczyć się przede wszystkim rozpoznawać różnego rodzaju sygnały dawane przez dziecko oraz objawy pojawiające się w wyniku wystąpienia konkretnych chorób u dziecka. Niezbędna jest również podstawowa wiedz na temat profilaktyki i zapobiegania występowaniu chorób u dzieci jak również wiedza na temat koniecznych do podjęcia działań w wypadku wystąpienia choroby. Nie oznacza to, że rodzic powinien w całości zastąpić lekarza. Wizyty u pediatry są niezbędne. Do rodzica należy wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza.

Do najbardziej powszechnych niepokojących sygnałów dawanych przez dziecko należą przede wszystkiemu jego ciągły, trudny do uspokojenia płacz, brak snu i brak apetytu a także skrajne zachowania dziecka takie jak apatia lub nadmierne pobudzenie. Zagrożone zdrowie dziecka mogą sygnalizować również takie objawy jak bóle, gorączki, nadmierne pocenie się oraz dreszcze.

Rozpoznawanie dolegliwości dziecięcych

W związku z niemożliwością werbalnej komunikacji objawów chorób różnego rodzaju przez dziecko konieczna jest obserwacja zachowań, które mogą odbiegać od normy. Do najczęstszych dolegliwości dziecięcych są różnego rodzaju bóle takie jak ząbkowanie, zapalenie ucha środkowego, kolka jelitowa jak również bóle pourazowe. Każda z tych dolegliwości wywołuje ból jednakże są one komunikowane przez dziecko w inny sposób.

Bolesne ząbkowanie sygnalizowane jest przez dziecko poprzez wkładanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów w tym również rączek do buzi. Konieczne jest przede wszystkim z zapobieganie, aby dziecko wkładało brudne przedmioty ponieważ skutkować to może wystąpieniem groźnych infekcji.

Podczas wystąpienia u dziecka zapalenia ucha środkowego można zaobserwować między innymi takie zachowania jak pocieranie główką o podłoże, częste kierowanie rączek w stronę uszu oraz nadmierny i nieostający płacz. Do charakterystycznych objawów tej choroby należą wysoka, sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka oraz wymioty. Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha środkowego prowadzić może do występowania groźnych dla zdrowia dziecka powikłań.

Bardzo często występującą dolegliwością dziecięcą jest kolka jelitowa. Przyczyna jej występowania nie jest znana. Pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka i znika w okolicach 4 miesiąca. Najczęściej obserwowanymi zachowaniami dziecka towarzyszącymi kolce jelitowej są nieustający, trudny do uspokojenia płacz oraz podkurczanie przez dziecko nóżek i napinanie brzuszka. Aby złagodzić ból dziecka należy podawać mu przede wszystkim leki uspokajające oraz leki rozkurczające jelita. Ich dobór oraz sposób podawania i dawkowanie powinny być konsultowane z lekarzem.

Bardzo często u dziecka szczególnie w okresie nauki chodzenia mogą pojawić się dolegliwości pourazowe. W przypadku takiego urazu należy przede wszystkim zachować spokój i nie pokazywać nadmiernych emocji. Dziecko znacznie łatwiej się wtedy uspokaja. W przypadku pojawienia się takich objawów u dziecka jak obrzęk lub opuchlizna a także wymioty i omdlenia konieczna jest wizyta u lekarza.

Najczęstsze choroby dziecięce

Dzieci są szczególnie podatne na choroby i bardzo często chorują. Wynikać to może z dwóch faktów. Pierwszym z nich jest brak wrodzonej odporności na choroby. Druga przyczyną częstych zachorowań jest częsty kontakt dziecka z rówieśnikami, podczas zabawy na podwórku czy też w żłobku lub przedszkolu wystarczy jedno chore dziecko aby zarazić większą grupę. Najczerwieńszymi chorobami dziecięcymi są angina, krztusiec, odra, oraz ospa wietrzna. Podobnie jak powyżej wymienionych dolegliwości wywołanych bólem dziecięce choroby różnią się od siebie objawami.

Angina charakteryzuje się przede wszystkim wysoką gorączką, bólami głowy oraz trudnościami oraz bólem podczas przełykania co skutkuje niechęcią dziecka do jedzenia. Powiększone są również węzły chłonne w okolicach żuchwy.

Krztusiec zwany również kokluszem charakteryzuje się przede wszystkim objawami przeziębienia we wczesnym stadium choroby natomiast nieustającym kaszlem dziecka, krwawieniem w okolicach dziąseł oraz wymiotami w późniejszych stadiach choroby. Krztusiec jest przenoszony drogą kropelkową. W celu zapobiegnięcia jego wystąpienia dziecko szczepione jest 3 dawkami szczepionek w drugim, pomiędzy trzecim a czwartym, oraz w piątym miesiącu życia.

Odra charakteryzuje się przede wszystkim katarem, suchym kaszlem, wysoką gorączką oraz wysypka na całym ciele. Jest to choroba wirusowa przenoszona droga kropelkową, którą dziecko może się bardzo łatwo zarazić. Powikłania tej choroby mogą prowadzić do innych groźnych dolegliwości jak na przykład zapalenie ucha środkowego lub zapalenie płuc. Dziecko w trakcie choroby powinno być izolowane.

W przypadku ospy wietrznej pojawiającymi się objawami są przede wszystkim swędząca wysypka gorączka, bóle gardła i mięśni. Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko drogą kropelkową lub dotykową. Podczas ospy wietrznej należy poświęcić szczególną uwagę temu aby dziecko nie rozdrapywało pojawiających się na skórze pęcherzyków ponieważ może to prowadzić do groźnych infekcji skóry oraz powstawania brzydkich blizn.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dlatego też każdy rodzic powinien potrafić rozpoznać kiedy jego pociecha cierpi. Podczas podejrzeń choroby należy podejmować niezbędne kroki a przede wszystkim skontaktować się z lekarzem.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena