Co to jest łysienie, jakie są jego rodzaje oraz przyczyny?

Data dodania: 2009-06-08

Wyświetleń: 3937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak powszechnie wiadomo włosy są ozdobą każdego człowieka. Lubimy pochwalić się od czasu do czasu nową, wystrzałową fryzurą przed znajomymi. Niektórzy z nas, i nie dotyczy to jedynie kobiet, lubią bardzo eksperymentować z fryzurami, zmieniając kolor włosów, ich ułożenie czy długość.
Z wiekiem liczba włosów na naszej głowie zmienia się bardzo wyraźnie, można więc powiedzieć, że wypadanie włosów jest ściśle związane z etapem naszego rozwoju. Naukowo jest ponadto stwierdzone, iż dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Nie jest to zatem żadna tragedia. Problem rozpoczyna się dopiero wtedy gdy zauważamy przy czesaniu lub układając fryzurę po kąpieli czy też po myciu włosów, że na grzebieniu czy rękach pozostaje znaczna ich ilość. Gdy sytuacja powtarza się oraz trwa dość długo można mówić o problemie jakim jest wypadanie włosów lub też łysienie.
Łysienie inaczej określane też jako alopecja to częściowe lub rzadziej całkowite wypadnięcie włosów. Zjawisko to dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
W zależności od rodzaju i przyczyn łysienie, wyróżnia się następujące typy łysienia:
a. Łysienie typu męskiego
b. Łysienie rozlane kobiet
c. Łysienie poporodowe
d. Łysienie psychogenne
e. Łysienie po chorobach zakażeniowych i gorączkowych
f. Łysienie kiłowe
g. Łysienie spowodowane mechanicznym lub fizycznym uszkodzeniem włosów
h. Łysienie wywołane chemicznym uszkodzeniem włosów
i. Łysienie starcze
j. Łysienie plackowate.

Najczęstszą postacią łysienia jakie się pojawia i o jakim się wspomina to łysienie typu męskiego. Jest to odmiana łysienia występująca głównie u mężczyzn i dotycząca kątów czołowych oraz szczytu głowy. Zaczyna się ono zazwyczaj po 40-tym roku życia.
Drugim równie często występującym typem łysienia jest łysienie plackowate. Pojawia się ono w postaci ognisk pozbawionych włosów, głównie u mężczyzn, na głowie i brodzie. Postać złośliwa tego typu łysienia może doprowadzić nawet do zupełnej utraty brwi, rzęs, włosów na wzgórku łonowym.
Mówiąc o łysieniu nie można przeoczyć bardzo ważnych dwóch kwestii. Po pierwsze przyczyny, po drugie leczenie łysienia.
Jeśli chodzi o przyczyny łysienia dzieli się je generalnie na trzy czynniki:
 Po pierwsze zaburzenia układu nerwowego
 Po drugie zaburzenia na tle hormonalnym
 Po trzecie choroby zakaźne takie jak dur brzuszny, niektóre rodzaje grypy, gruźlica, kiła czy zapalenie płuc.
Leczenie łysienia z kolei jest związane głównie z jego rodzajem oraz z przyczynami jakie doprowadziły do tego właśnie stanu naszych włosów. Leczenie łysienia typu męskiego polega głównie na stosowaniu wszelkiego rodzaju mieszanek spirytusowych podrażniających. Natomiast w przypadku leczenia łysienia plackowatego stosuje się leczenie miejscowe oraz przyczynowe czyli leki uspokajające, drażnieniowe miejscowe oraz ogólnie wzmacniające.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena