Jaki aparat kupić aby być zadowolonym z wakacyjnych zdjęć? Czym się kierować przy zakupie?

Data dodania: 2009-06-04

Wyświetleń: 2675

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście przy zakupie aparatu cyfrowego na wakacje należy się kierować przede wszystkim ceną. Musimy ustalić przedział cenowy za jaki chcemy kupić aparat. Moja propozycja aparatu na wakacje mieści się w przedziale cenowym 600 – 1000zł.
W tej cenie mamy już kilka interesujących propozycji aparatów kompaktowych, czyli takich, które posiadają w miarę dobrą optykę z optycznym zoomem. Nie łudźmy się że zrobimy dobre zdjęcia aparatem z malutkim obiektywem, co najwyżej mogą nam wyjść poprawne fotki przy dobrym oświetleniu, obiektyw musi być duży i jasny.
Aparat z super zoomem też nie jest najlepszym wyborem na wakacje, dlaczego? Ponieważ w warunkach wycieczki z przewodnikiem, mamy tylko kilka minut na zrobienie w danym miejscu zdjęć. A przy robieniu zdjęć maksymalnym zoomem, czyli takim 200 – 500mm nie jesteśmy w stanie zrobić ostrego zdjęcia, mimo stabilizacji, trzymania nieruchomo aparatu, po prostu automatyka głupieje i aparat nie ostrzy. Pamiętam, gdy chciałem zrobić freski Vasariego, we wnętrzu słynnej Florenckiej czerwonej kopuły, mimo kilkudziesięciu prób na maksymalnych zoomach, ani jedno zdjęcie nie wyszło ostre, jedyne zdjęcia fresków, które były w miarę ostre to te, które zrobiłem na małych zoomach, czyli takich do 200mm. Zastanawiam się, dlaczego producenci aparatów wciskają ludziom coraz większe i co za tym idzie coraz bardziej bezużyteczne zoomy? Według mnie o wiele lepszym rozwiązaniem jest większa matryca i jasny obiektyw z dużymi soczewkami i zoomem optycznym do 200mm.
Takim aparatem jesteśmy stanie w wakacyjnych warunkach zrobić szybko zdjęcie i w miarę ostre. Ale takich dobrych aparatów w przystępnych cenach po prostu nie ma. Jest coraz większy zalew super zoomów z kilkunastoma malutkimi soczewkami, które są przez to ciemniejsze i coraz trudniej jest nimi zrobić ostre zdjęcie.

Kolejnym kryterium wakacyjnego aparatu jest jego wielkość, musi być w miarę lekki jego waga nie może przekroczyć pół kilograma. Niesienie ciężkiego sprzętu fotograficznego podczas wakacyjnych wędrówek może nas skutecznie zniechęcić do zabrania go w następnym dniu na kolejną wyprawę.
Kryteria dotyczące liczby pikseli, programów tematycznych, które aparat posiada, są drugorzędne, bo prawie wszystkie obecnie produkowane aparaty mają podobne parametry w danym przedziale cenowym. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, przy wyborze aparatu jest sposób zasilania czy jest to akumulator, czy popularne akumulatorki paluszki. Ja dotychczas miałem aparat na cztery akumulatorki paluszki, które wystarczały do zrobienia kilkuset zdjęć oraz kilkunastominutowych sekwencji filmowych, po dokupieniu drugiego zestawu nigdy mi się nie zdarzyło żeby brakło energii w moim aparacie nawet podczas intensywnego fotografowania i filmowania. Ładowanie paluszków trwa zwykle około godziny. Drugi mój aparat cyfrowy jest wyposażony w akumulator, od razu w sklepie przy kupnie aparatu zaopatrzyłem się w dodatkowy akumulator. Dwa akumulatory również wystarczały mi na całodzienne fotografowanie i rejestrowanie krótkich filmów. Po powrocie do hotelu zawsze trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatorów, które zwykle ładują się około dwóch godzin. Mając to na uwadze przy zakupie aparatu zawsze pamiętajmy o dokupieniu drugiego zestawu akumulatorków.
Karta pamięci – sprzedawane aparaty zwykle posiadają karty pamięci o śmiesznej pojemności i niestety koniecznie i bezwzględnie musimy dokupić kartę o dużej pojemności, bo nie ma nic gorszego przy fotografowaniu, gdy mamy wspaniały temat, tylko nagle pojemność karty się skończyła. Tutaj nie wolno oszczędzać minimalna pojemność karty to obecnie 4Gb, ale lepiej dołożyć i zakupić kartę 16Gb, na takiej karcie zmieścimy kilka tysięcy zdjęć o maksymalnej rozdzielczości i kilkadziesiąt minut filmu. Przy fotografowaniu sprawdźmy czy mamy ustawioną maksymalną rozdzielczość z jaką nasz aparat może robić zdjęcia, dlaczego? Bo niekiedy udany na zdjęciu może być tylko jego fragment i wtedy przy obróbce na komputerze możemy taki fragment wyciąć i będzie mieć dobrą jakość. Ja najczęściej wykorzystuję swoje zdjęcia do tworzenia galerii internetowych i niekiedy z jednego zdjęcia dzięki jego dużej rozdzielczości uzyskuję klika odrębnych motywów lub mogę znacznie przybliżyć dany obiekt. Na zdjęciach o małej rozdzielczości takie operacje byłyby niemożliwe. Przykładowa galeria zdjęć z Pragi znajduje się tutaj, również polecam odwiedzenie ostatniej mojej galerii z wyprawy do Włoch.
Teraz kilka słów o producentach aparatów, jest ich mnóstwo, ja raczej kieruję się przy wyborze aparatu uznaną marką, bo ci właśnie producenci mają bardzo bogatą ofertę aparatów z każdego przedziału cenowego i jest w czym wybierać. Uznana i sprawdzona marka aparatu gwarantuje nam że zakupiony aparat będzie w miarę dobrej jakości i przede wszystkim wygodny w obsłudze. Przy wyborze oferty, sprawdźmy czy jest w zestawie ładowarka, jaka jest karta pamięci, niekiedy sprzedawcy dają gratisowo dodatkowy akumulator czy kartę pamięci lub futerał, który zabezpieczy nasz aparat przed uszkodzeniem podczas noszenia go na ramieniu. Więcej informacji o fotografowaniu oraz najnowsze oferty aparatów cyfrowych na blogu.


zdjęcie zrobine aparatem nikon p80 zoom 100mm


zdjęcie zrobine aparatem nikon p80 zoom 180mm


zdjęcie zrobine aparatem nikon p80 zoom 430mm
Licencja: Creative Commons
0 Ocena