Popularne od kilku lat tzw. docieplanie budynków w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń), dawniej nazywany metada lekka mokra, to nic innego jak oklejenie budynku materiałem termoizolacyjnym, pokrycie go siatką i otynkowanie.

Data dodania: 2009-06-01

Wyświetleń: 2477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O konieczności docieplania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oszczędność w wydatkach w trakcie użytkowania budynku, wchodzący na rynek budowlany system certyfikacji, ekologia – to chyba najlepiej przekonuje niejednego inwestora.
Większość producentów chemii budowlanej oferuje takie systemy na bazie swoich materiałów (z wyłączeniem materiału termoizolacyjnego). Mnogość oferowanych systemów może przyprawić o zawrót głowy.
Chemia budowlana jest w tym temacie mocno rozbudowana. Każdy z systemodawców oferuje kleje do termoizolacji, (w zależności od rodzaju systemu) proponuje typ termoizolacji, masę do zamocowania siatki, siatkę (lub proponuje jej typ), oraz zależny od wymagań środowiskowych i projektowych rodzaj tynku.
Oferty rynku ogólnie można podzielić na systemy oparte na wełnie mineralnej i styropianie. Wybór odpowiedniego systemu, warunkuje zastosowanie odpowiedniej chemii budowlanej. Wśród oferty systemowej najwięcej jest opcji na bazie styropianu. Uwarunkowane jest to tym, że dla indywidualnego inwestora oferta jest tańsza i łatwiejsza do wykonania. W obiektach użyteczności publicznej oraz co do których są specjalne zalecenia projektanta lub inwestora, montuje się systemy na bazie wełny mineralnej. System jest nieco droższy.
Na jaki system BSO się zdecydować? W czym dokładnie tkwią różnice? Styropian czy wełna? Jakie błędy najczęściej są popełniane przez wykonawców i inwestorów? Na te pytania odpowiem na w kolejnym materiale.
Waldemar Mulhstein

Więcej informacji przeczytasz na stronie: www.chemiabudowlana.info

Licencja: Creative Commons
0 Ocena