Większość internautów zna i korzysta ze Skype. Komunikator internetowy, stworzony m.in. przez Niklasa Zennströma istnieje zaledwie od 2003 roku, a przez ten okres stał się najpopularniejszym na świecie programem do rozmów głosowych za pomocą komputera. A czy słyszeliście może o OpenWengo?

Data dodania: 2007-05-23

Wyświetleń: 7165

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszych czasach firmy, instytucje coraz częściej zwracają uwagę na otwarte źródła standardów plików, danych i programów (Open Source). Bardzo dobrze znanym przedstawicielem tego typu programów jest n.p. pakiet biurowy Open Office (oceniany przez niektórych dużo wyżej niż konkurencyjny MS Office) czy dystrybucje Linuxa które rozwijają się głównie dzięki temu, że są udostępnione na licencjach gwarantujących swobodny dostęp do źródeł, co umożliwia na wgląd w oprogramowanie, ich dalszy rozwój i wyższe bezpieczeństwo, niż w przypadku programów komercyjnych z zamkniętymi źródłami (np. MS Office 2007, IE 7.0, MS Works itp.). W 2004 roku także Komisja Europejska dostrzegła potrzebę stosowania otwartych źródeł, zawierając swoją definicję standardu w dokumencie "European Interoperability Framework for pan-European eGovernment Services version 1.0".

Skype poza wszystkimi swoimi zaletami niestety nie upublicznia źródeł swojego programu. Program w dodatku korzysta z zastrzeżonego protokołu transmisji dźwięku, a specyfikacja jego nie została opublikowana. Wprawdzie na razie program dystrybuowany jest darmowo i zapewne tak pozostanie, jednak obecny właściciel Skype narzuca nam korzystanie ze swoich komercyjnych usług (np. przy wysyłaniu SMSów, czy dzwonieniu na telefony stacjonarne).

Fakt, że Skype nie jest dostępny z otwartymi źródłami, spowodował, że powstał OpenWengo. Program (http://www.openwengo.org/), dostępny także z polskim interfejsem, zapewnia nie tylko połączenia typu PC-PC (komputer-komputer) ale możliwe są także rozmowy za pomocą Voip na telefony stacjonarne (w obu kierunkach), przy czym sami możemy zdecydować, z jakiego usługodawcy skorzystamy (możemy podpiąć dowolnego dostawcę np. w Polsce m.in. IPfon, iFON, Tlenofon, easyCALL, Teleaikon itd. lub możemy skorzystać z dowolnego zagranicznego dostawcy który oferuje swoje usługi w standardzie SIP).

Podobnie jak kilka lat temu od monopolu Telekomunikacji Polskiej było trudno się uwolnić, także powstanie Skype w krótkim czasie spowodowało wykreowanie jednego giganta, od którego wiele osób się uzależniło, jednak nie jest konieczne aby tak dalej było, gdyż już dziś istnieją konkurencyjne rozwiązania oferujące bardzo wysoką jakość rozmów, natomiast to jaka będzie pozycja monopolisty, zależy tylko jedynie od świadomości użytkowników, osób które na własne życzenie się uzależniają.

OpenWengo tworzy społeczność użytkowników na zasadach Open Source, gwarantuje to jego rozwój przez najbliższe lata, dlatego zachęcam zwłaszcza te osoby które korzystają już z technologii Voip do wypróbowania tego programu.
Program posiada interfejs do złudzenia przypominający Skype, a więc korzystanie z niego nie przysporzy większych problemów, samą aplikację można pobrać z: http://www.openwengo.org/

Licencja: Creative Commons
1 Ocena