Czy znudził was wyścig szczurów ? Macie dosyć miejskiego zgiełku ? Wasze życie pędzi za szybko ? Może czas na przeprowadzkę do małego miasta ?

Data dodania: 2009-05-14

Wyświetleń: 2910

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gryfino to małe, liczące około 22 tysiące mieszkańców miasteczko w województwie Zachodniopomorskim. Położone ok. 30 kilometrów na południe od Szczecina, łączy trochę wolniejszy tryb życia z bliskością cywilizacji, dając najlepsze z dwóch światów. Nie bez znaczenia tutaj jest też bliskość Berlina – do stolicy Niemiec dojechać można z Gryfina w niecałe 2 godziny.
Miasto leży nad Regalicą- prawą odnogą Odry. W dolinie rzeki znajdziemy Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, w którym schronienie znalazło wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, głównie ptaków. Bliskość natury gwarantuje wiele niezapomnianych widoków.
W Gryfinie zaspokoić można wszystkie podstawowe potrzeby – miasto posiada w pełni rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową. Również ceny nieruchomości są atrakcyjne, na pewno nie zaszkodzi przyjrzenie się jakie domy Gryfino ma do zaoferowania.
Historycznie jest to miasto stare – prawa miejskie otrzymało już w 1254 roku. Przez stulecia Gryfino przeżywało wzloty i upadki, momentami konkurowało nawet ze Szczecinem. Niestety kilka tragedii jakie spadły na miasto (pożar, zaraza, potop szwedzki) zahamowało dalszy jego rozwój. Po zdobyciu przez wojska radzieckie w 45 roku, zniszczeniu uległo ponad 70% budynków. Do nielicznych pozostałych w Gryfinie zabytków możemy zaliczyć neogotycki kościół, fragmenty murów obronnych, budynek poczty i starą rzeźnię.
Wspomnieć też trzeba o znajdującej się w okolicy i jednej z największych w kraju elektrowni węglowych – elektrowni Dolna Odra. W związku z istniejącą już rozbudowaną infrastrukturą elektryczną, okolice Gryfina brane są pod uwagę jako miejsce wybudowania jednej z kilku planowanych elektrowni atomowych.
Gryfino ma unikalny charakter i klimat, ale by się o tym przekonać trzeba osobiście przyjechać i zobaczyć.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena